Yoğun kar yağışı ve yağmur geliyor

0
304

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden son hava durumu uyarısı geldi. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi ile Bursa’nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, ülke  genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç  Anadolu’nun güneyi, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Sivas çevrelerinin  yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olacak yağışların, Karadeniz’in  iç ve yüksek kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi ile Bursa’nın yüksek kesimlerinde  karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı öngörülüyor.

Yağışların bu akşam saatlerinden itibaren Artvin’in 700 metre ve üzeri  rakımlı yerlerinde kar, doğusunda (Şavşat) yoğun kar (20-40 santimetre),  Ardahan’da görülecek kar yağışlarının ise kuzeyinde (Posof, Hanak ve Damal) yoğun  kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

BUZLANMA VE DON

İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Önemli bir değişikliğin olmayacağı hava sıcaklıklarının  mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.