Ülke kredi notları

0
584

Dünyada en çok tanınan üç tane kredi derecelendirme kurumu vardır; Moody’s, Standard and Poor’s (S&P) ve Fitch’in ülkelere ve çeşitli kuruluşlara verdiği puanlarla bu ülkelerin ve diğer kuruluşların ileri ki zamanlarda borçlanma ve borçlarını geri öderken ki faiz tutarlarına etki etmektedir. Yeni açıklanan derecelendirme tutarına göre Türkiye’nin notu:

Şöyle düşünelim: Siz bir iş adamısınız mahallenizde bulunan üç arkadaşınız sizden borç istiyor. 1.’sinin notu “aaa” herkese aldığı borcu tam zamanında ödüyor ve güvenilir bir itibarı var. 2.’sinin notu ise “bbb+” bu arkadaşınız ise bir yandan güvenilir izlenimini verecekken bir yanda da düşündürüyor. Fakat son arkadaşınızın notu ise “B”. Kısaca çarşı karışık hemşerim gibisinden bir duruma sahip. Borcuna sadık bir güven profili vermiyor.
Şimdi ayağını yorganına göre uzatanla uzatmayan bir olur mu? Hayır. Her savurganlığın bir bedeli olmalı. İşte, kredi notu yüksek olan ülkelere vereceğiniz faiz oranıyla, kredi notu düşük olan ülkelere uygulayacağınız faiz oranı da bir olmayacaktır. İşte bu yüzden ülkemizin kredi derecelendirme puanı çok önemlidir.
Örnek olarak diğer ülkelerin kredi derecelendirme puanlarına aşağıdaki veriye bakabilirsiniz.

Ülkeler ve S&P Kredi Notu

Almanya AAA

ABD  AA +

İngiltere  AA

Güney Kore  AA

Çin  A +

İspanya  A –

Endonezya  BBB –

Rusya  BBB –

Brezilya  BB –

Güney Afrika  BB

İtalya  BBB –

Türkiye  B +

Yunanistan  B +

Arjantin  B