Türk şirketlerine kötü haber bu sefer Morgan Stanley’den

0
340

Küresel sermayenin performansını ölçmek amacıyla tasarlanan MSCI endekslerinden 6 Türk firması çıkarıldı. Bu durum ilgili firmalara yatırım yapacak uluslararası sermayenin azalması anlamına gelecek.

Morgan Stanley tarafından yürütülen MSCI endekslerinde dün gece Türk firmalarını ilgilendiren önemli değişiklikler yapıldı.

Ancak önce MSCI nedir onu belirtelim: Küresel sermayenin performansını ölçmek amacıyla ilk etapta tasarlanan MSCI endeksleri uluslararası yatırımcılara hangi ülkede hangi firmaya yatırım yapması konusunda veri sağlar. Yani yabancı yatırımcıların diğer ülkelerde yatırım fırsatlarını değerlendirme, risklerini ve potansiyel beklentilerini tahmin etmeye yarayan önemli bir göstergedir.

“MSCI Turkey Index” gibi birçok kriterlere göre çeşitlendirilmiş ve geliştirilmiş endeksler ilgili ülkelerin firmalarını ihtiva ediyor. MSCI endeksleri hazırlanırken, her ülkede benzer faaliyet gösteren şirketlerin hisselerine yoğunlaşılarak amaçlanan, birbirleriyle kıyaslanabilir ülke performans endeksleri oluşturuluyor.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin sermaye piyasalarına sıcak fon akışının artması için MSCI Endeksindeki payının büyümesi büyük önem taşıyor. Payın azalması demek yatırım amaçlı gelecek sermayenin azalması anlamına geliyor.

GECE TÜRK FİRMALARINA KÖTÜ HABER GELDİ

MSCI şirketi senede iki defa açıkladığı endeks değişikliklerinde dün gece Türk hisse analizlerinde kullanılan ana endeksten 6 hisseyi (firmayı) çıkardı, hisse sayımız 24’den 18’e düştü.

Türk lirası’nda bu sene yaşanan %31 değer kaybı ve MSCI şirketinin halka açık piyasa değerini (free-float market cap) Türk hisseleri için yüksek kullanmış olması 6 hissenin çıkarılmasının ana etkeni oldu.

30 Kasım kapanış itibariyle ana endeksten çıkarılacaklar:

1) CCOLA

2) EKGYO

3) TOASO

4) VAKBN

5) ULKER

6) YKBNK

MSCI Türkiye piyasa değeri daha küçük hisseler endeksinde de (MSCI Turkey small cap index) değişiklikler yapıldı : 5 hisse eklendi, 8 hisse çıkarıldı

Eklenenler: ULKER – CCOLA – EKGYO – SOKM – ENJSA ;

Çıkarılanlar: AKCNS – ALARK – ALBRK – AVISA – BRSAN – CIMSA – IPEKE – LOGO oldu.

Evren Devrim Zelyut/Aydinlik