ŞİŞECAM HİSSELERİNİ YÜKSELTEN VİRÜS VE BAKTERİLERE KARŞI ‘V-BLOK’ TEKNOLOJİSİ

0
242

Şişecam Topluluğu, dünyada cam ev eşyası alanında önemli bir ilke imza atarak cam yüzeylerdeki virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi’ni geliştirdi. Tüm dünyanın korkulu rüyası haline gelen korona virüse karşı Şişecam’ın geliştirmiş olduğu cam, hisselere talebi artırdı.

Patent Süreçleri Başlatıldı

Kişiden kişiye temas ile geçebilecek virüs ve mikropların cam ev eşyası üstünde yayılması ve üremesini engellemeyi amaçlayan Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi kapsamında formül ve uygulama yöntemine ilişkin laboratuvar testleri tamamlanmak üzere. Ön bulgularda yeni tip Kovid-19 üstünde de etkili olduğu belirlenen teknolojinin bu alandaki test ve geliştirme süreçleri ise devam ediyor.
Önümüzdeki dönemde söz konusu teknolojiyi cam ambalaj, mimari camlar ve beyaz eşya camlarına da uygulama planlarının olduğunu açıklayan Ahmet Kırman, Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi için formül ve uygulamaya yönelik patent süreçlerini başlattıklarını aktardı
Antimikrobiyal V-Block Teknolojisi’ni öncelikle Şişecam’ın cam ev eşyası markası Paşabahçe ürünlerine uygulayacaklarını da söyleyen Kırman, böylece normalleşme sürecinde HORECA sektörünü hijyen açısından destekleyeceklerini ifade etti. Bu teknoloji ile üretilmiş Paşabahçe ürünleri renk, şeffaflık, ışık geçirgenliği gibi yüksek kalite unsurlarını korumaya devam ediyor.
Açıklamaya göre, alanında dünyanın önde gelen Ar-Ge merkezleri arasında yer alan Şişecam Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezi tarafından geliştirilen bu özel teknolojiyle donatılacak cam ev eşyası ürünleri önce Türkiye’de ardından bütün dünyada satışa sunulacak. Salgın döneminde bulaş riskinin azalmasına destek olacak bu %100 yerli teknolojinin, normalleşme sürecine olduğu kadar Türkiye’nin ekonomisine de büyük ölçüde katkı vermesi bekleniyor.
Açıklamanın ardından Şişecam %7’ye yakın prim yaparak 6.13 TL’ye yükseldi, daha sonra gevşeyerek 5.98 TL’ye geriledi. 09.08.2020 tarihli güncel hisse değeri 6.03 TL bandındadır. Grup hisselerinde ara sıra gevşemeler yaşansa da alıcılı seyrin korunduğu gözleniyor.

Gizem Nur Pehlivanoğlu

Borsa.net.tr/İktisatçı