Problem-Sonuç ilişkisi ?

0
349

Ülkemiz genellikle bir olay örgüsündeki problemden daha çok sonuca bakarak kanıya varılır. Bunun sebebi ise sonucu, problem zannettiğimizden kaynaklanıyor. Örnek olarak, Türkiye neden Irak gibi ortadoğu ülkelerine rahatlıkla müdahalede bulunamıyor. Senelerdir devam eden sorunlarımız neden hâlâ bitmedi ?

Bu ve bunun gibi sorunların cevabı her zaman dış mihraplar olarak nitelendirildi. Aslında sorun bu değil, bu sonuçtu. Problem olan ise “Ekonomi”mizdi. Fakat bunu hiçbir zaman anlayamadık. Çünkü milletçe ekonomi vb. dallardan uzak durduk. Ya anlayamadığımız için ya da anlamak istemediğimiz için. Fakat ben siz değerli okurlara kısaca durumu şöyle izah etmek istiyorum:

Ekopolitik nedir? Kısaca Ekonomi politikasına bir örnek verelim.

Örnek: Trump’ın bir Tweet ile Türkiye ekonomisini sarsması demektir. Peki, bunu nasıl yapıyor?

BIST (Borsa İstanbul) toplamda 1.600.000 hisse var diyelim bunun 1.500.000 yerli yatırımcılar fakat geri kalan 100.000 kişi ise yabancı yatırımcılar olsun. Peki bu yabancı yatırımcıların BIST’deki hisse oranları ne kadar? Cevap: BIST’in %66’sına sahipler. İşin ilginç tarafı geriye kalan %44’lük (1.500.000) hissenin ise çoğunluğunu yabancı menşeili yatırımcılar oluşturuyor.

Şimdi gelelim Trump bu olayı nasıl organize ediyor?

Diyor ki; Borsadaki hisselerinizi satın dolara yatırım yapın.
Sonuç, Dolara talep arttığı için fiyatı yükseliyor. E doğal olarak da borsadaki hisselerde satışta olduğu için BIST’in değeri düşüyor. Ekonomimiz böyle bir arafın içerisindeyken bizlerin sağlıklı adımlar atmamız çok zorlaşıyor. İleriye dönük kararlarla daha sağlam adımlarla adım atmak için çok iyi plan programlar yapmalıyız.