PBOC: Kripto paralar ulusal paraların yerini alamaz

0
348

Çin Merkez Bankası tarafından yayınlanan araştırma raporunda kripto paraların ulusal paraların yerini alamayacağı belirtildi

06 Kasım 2018 Salı, 12:41 Güncelleme: 06 Kasım 2018 Salı, 12:43

Çin Merkez Bankası’na göre (PBOC) blockchain sektörü balonlar, spekülasyon, piyasa manipülasyonü ve yasa dışı finansman ve yatırım faaliyetlerine konu oldu.

PBOC tarafından yayınlanan araştırma raporuna göre hükümet ile regülatörlerin denetime başlaması ve risklere engel olması gerekiyor.

Rapora göre Çin’in Bitcoin madenciliği merkezlerinden biri olmasına rağmen yetkililer, geçtiğimz yıl halka arzları yasaklayarak bazı kripto para faaliyetlerinde sert önlemler aldı.

Hükümetin denetime başlaması ve sektördeki finansal risklere engel olması gerektiği belirtilen raporda, özellikle kripto paralarda halka arzı ilgilendiren alanlara dikkat çekildi.

PBOC raporunda, blockchain’in etkilerinin abartılmaması gerektiği, uygulamaların “gerçeğe dayanması” gerektiği, bazı uygulama senaryolarının gerçekleştirilemeyeceği ifade edildi.

Kripto paraların para arzı esnekliğinden yoksun olduğu ve özdeğerinin bulunmadığı belirtilen rapordo, bu nedenle ulusal paraların yerini alamayacağının altı çizildi.