MERKEZ BANKASI LİKİDİTE HAMLESİNİ YAPTI

0
248

MERKEZ BANKASI LİKİDİTE HAMLESİNİ YAPTI. AÇIK PİYASA İŞLEMLERİ VE LİKİDİTE NE DEMEK? DENGE SAĞLANABİLECEK Mİ?

Merkez Bankası, dün haftalık repo ihalesi açmadı ayrıca piyasa yapıcısı bankalara Açık Piyasa İşlemleri (APİ) çerçevesinde tanınan likidite imkan limitlerini yarıya düşürdü. Böylece politika faizi olan %8.25’i artırmadan, piyasada bulunan faizi %9.75’e yükseltmiş oldu. Merkez Bankası’nın elinde mecburi karşılıklar, faizi yükseltme gibi araçlar da hazır bulunuyor.
Yapılan yazılı açıklamada, “Likidite yönetimi çerçevesinde 10 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkan limitleri yarıya düşürülmüştür” denildi. Ayrıca 23 milyar liralık dönüşü olan 1 haftalık repo ihalesini de yapmadı. Böylece faiz kendi kendine yükselmiş oldu. Piyasadaki faiz 150 baz puan yükseldi.

PİYASA LİKİDİTESİ NEDİR?

Piyasa likiditesi, bir bireyin ya da işletmenin varlık fiyatında önemli bir değişikliğe sebep olmadan bir varlığı hızlı bir biçimde satın alabileceği ya da satabildiği bir piyasa özelliğidir. Likidite, satışın hızı ile satılabileceği fiyat arasındaki değişimin ne kadar büyük olduğu ile ilgilidir.

AÇIK PİYASA İŞLEMLERİ NEDİR?

Açık Piyasa İşlemleri Merkez Bankası’nın dolaşımdaki para miktarını kontrol edebilmek amacı ile hazine bonosu, tahvil ve hisse senedi alım satımına gitmesidir.

“BAZI NORMALLEŞME ADIMLARI ATILMALI”

Ancak Merkez Bankası Başkanı, dengelerin korunabilmesi adına bazı normalleşme adımlarının atılması gerektiğine dikkat çekti. Salgın döneminde piyasaya verilen likiditenin aşamalı olarak geri çekileceğini kaydetti. Bunun da bankaların kısa vadeli fonlama maliyetlerini yükselteceğini vurguladı.
Merkez Bankası Başkanı Uysal, dalgalı kur rejimi uygulamasına dikkat çekerek, bu rejimde herhangi bir kur seviyesi hedeflenmediğini belirtti. Ancak kurlarda aşırı oynaklık oluşması halinde de tedbir alacaklarını söyledi.

‘’ÇOK YAKINDA DENGE SAĞLANIR’’

Toplantıya katılan bazı isimler, kur ve faizde bir miktar düzeltmeden sonra çok yakında bir denge sağlanacağını, salgın nedeniyle turizm gelirleri olmadığı halde cari dengede bir baskı olmadığını, ihracat tarafının oldukça hareketli olduğunu, üretimin de güçlü bir şekilde toparlandığını ifade etti.

Gizem Nur Pehlivanoğlu

Borsa.net.tr/İktisatçı