Küresel Piyasalar: Dolar yükseldi, hisse senetleri sert düştü

0
528
23 Ekim 2018 Salı, 09:51  Güncelleme: 23 Ekim 2018 Salı, 10:31

Uluslararası piyasalarda, dolar değer kazanırken, hisse senetlerinde küresel düşüş yeniden başladı

Küresel hisse senedi piyasalarında satış dalgası yeniden başladı. Asya ve ABD’de hisse senetleri düşerken, Avrupa endeks vadeli kontratları geriledi ve Çin hisseleri iki gün süren yükselişini durdurdu.

Asya hisse senetleri ayı piyasasının eşiğinde seyrederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi Mayıs 2017’den bu yana en düşük seviyesini tekrar gördü. En sert düşüşler, Japonya, Hong Kong ve Pazartesi günü iki yılı aşkın sürenin en büyük yükselişinin görüldüğü Çin’de gerçekleşti. MSCI Dünya Endeksi’nce ölçülen küresel hisse senetleri, Ağustos 2015’ten bu yana en kötü aylık performansını göstermeye hazırlanıyor. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 1 geriledi ve Euro Stoxx 50 vadeli kontratları yüzde 1 aşağıda açıldı. Bu hareketler, satış dalgasının ABD ve Avrupa piyasalarına yayılabileceğini işaret ediyor. Yen değer kazandı ve altın hafifçe yükseldi.

Küresel piyasalarda riskler, ABD ile Çin arasında süregelen ticaret anlaşmazlığı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden kaynaklanan gerilim ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ara seçimler öncesi öngörülemez adımları ile birlikte devam ediyor. Hisse senetleri, birkaç hafta çok kötü bir performans gösterdikten sonra yön arıyor ve Amazon, Alphabet, Microsoft ve Intel gibi önemli şirketlerin finansalları ve ABD büyüme verisi önümüzdeki günlerde piyasalara destek sağlayabilir.

Rakuten Securities Australia’dan Nick Twidale, hazırladığı notta, ” Küresel finansal piyasalar, çeşitli jeopolitik endişelerin yatırımcı güvenini olumsuz etkilemesi ile birlikte ralli yapmakta güçlük çekiyor,” dedi ve “Dünyanın kalan kısmının mevcut ortam konusunda çok daha karamsar görünmesi ile birlikte, piyasalar güçlü bir düzeltmeye hazırlanıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Hisse senetleri, Çin’in üst düzey yetkililerin dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde güveni terkrar sağlama çabaları dahilinde, özel şirketlerin fonlama sıkıntılarını azaltmaya yönelik tedbir açıklamasından fazla birdestek bulamadı. Çin Devlet Konseyi, özel şirketler tarafından tahvil finansmanını destekleyeceklerini açıkladı ve merkez bankasının buna imkan yaratmak için fonlama sağlayacağını duyurdu.

Singapur’da Phillip Futures Pte analisti Samuel Siew, hükümet desteğine karşın, Çin özel sektöründe tahvil temerrütlerine ilişkin endişelerin yatırımcı güvenini bozduğunu söyledi.

Siew, “ABD ile tam anlamıyla bir ticaret savaşı olasılığı halen yüksek ve eğer ABD Çin’e diğer bir tarif dalgası daha uygularsa, Çin’in ekonomik büyümesi, hükümetin ek teşviklerine karşın kaçınılmaz bir şekilde yavaşlayacaktır” şeklinde görüş bildirdi.

Diğer taraftan, petrol son beş haftanın en düşük seviyesi yakınlarında işlem gördü. Sterlin, İngiltere’nin Brexit müzakerelerinde kırmızı çizgileri daha muallak hale getirmesi ve bunun da Başbakan Theresa May için tehlikeyi artırmasından dolayı düşüşünü sürdürdü.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Kar sezonu hız kazanıyor. Bu hafta karlarını açıklayacak önemli şirketler arasında Amazon.com, Alphabet, Intel, Verizon, Microsoft, Twitter, McDonald’s, UBS, Deutsche Bank, Barclays, Total, United Technologies, Caterpillar, Halliburton ve Linde yer alıyor.
*Euro Bölgesi, Endonezya, İsveç ve kanada merkez bankaları politika kararlarını açıklayacak.
*Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcıları, faiz oranlarını 2019 yazı boyunca rekor düşük seviyede tutma taahhüdünü yineleyerek, varlık alım programının bu yıl sona erdirileceğini teyit edebilir. Başkan Mario Draghi, AMB politka kararları sonrası basın toplantısı düzenleyecek.
*Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, ABD’de GSYH üçüncü çeyrekte yavaşlayabilir, ancak halen 2015 ortasından bu yana en yüksek hızını koruyabilir.

Hisse Senetleri

*Japonya’da Topix Endeksi yerel saat ile 15:002teki kapanışta yüzde 2.6 aşağıdaydı.

*S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.1 geriledi.

*Hong Kong’da Hang Seng Edneksi yüzde 2.8 kaybetti.

*Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2 düştü.

*Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 3 geriledi.

*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 1 düştü.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2 kayıp yaşadı.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında yüzde 0.3 değer kazanarak 112.4 6seviyesine çıktı.

*Offshore yuan dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 6.9477 seviyesine indi.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 tırmandı.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.2 kayıpla 1.1446 seviyesine indi.

Tahviller

*ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan düşerek yüzde 3.17’ye indi.

*Avustralya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puandan fazla gerileyerek yüzde 2.68’e düştü.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.4 düşerek varil başına 69.06 dolara geriledi.

*Altın yüzde 0.2 değer kazanarak ons başına 1,224.40 dolara ulaştı.