“KATAR GIDA GÜVENLİĞİNDE KISA DÖNEM İÇİNDE HIZLI YOL ALMIŞ BİR ÜLKE”

0
278

Doha’da 7. Katar Uluslararası Tarım Fuarı’nın açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Katar’ın kısa dönem içinde, bu kadar hızlı bir şekilde gıda güvenliğini sağlayacak strateji ile mesafe kazanmasını çok başarılı buluyorum” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 2 günlük resmi ziyaret kapsamında Katar Başbakanı Abdullah bin Nasır Es-Sani’nin de katıldığı, 7. Katar Uluslararası Tarım Fuarı’nın açılışına iştirak etti.

Katar Başbakanı Al Sani ile beraber kısa bir fuar ziyareti yaptıklarını ve yüksek düzeyde temas sağlayarak görüş alış verişinde bulunduklarını aktaran Pakdemirli, “İki dost ülkenin ticari ilişkilerinin ve karşılıklı yatırımlarının daha da gelişmesi maksadıyla bu fuarın çok önemli olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“GIDA GÜVENLİĞİNDE KATAR HIZLI YOL ALMIŞ BİR ÜLKE”

Dost ve kardeş ülke Katar’ın gıda güvenliği konusunda son birkaç yılda çok hızlı yol almış bir ülke olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, “Tüm tarım ve hayvancılık konularını ele alan bu fuara son derece yüksek bir katılımın olması Katar’ın potansiyelini gösteriyor. Son dönemde de Türk firmalarının artarak katılım göstermesi de memnuniyet verici. Neredeyse tüm Türk firmaları ve Katar’ın önde gelen firmaları ile görüştük. Sayın Başbakan ile beraber fuar ziyaretimiz oldu. Diğer konularda da sürekli yüksek düzeyli temas sağlayarak görüş alış verişinde bulunduk” dedi.

Türkiye’nin Katar ile ilişkilerini daha ileriye taşıma noktasında iştahlı olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Güzel kardeşlik ilişkilerinin de ekonomik ilişkilerin gelişmesi ile daha da ileriye taşınacağına inanıyorum. İki ülke olarak biraz daha gayret edersek bu konuda da çok önemli gelişmelere imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Türklerin “Bir musibet, bin nasihatten iyidir” ifadesini hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Bin nasihat ederler anlamazsın, başına bir musibet gelince anlarsın. Bu çok önemli bir sözdür. İnsanların, ülkelerin başına bu tarz musibetler gelmediği sürece anlayamıyorsun. Bu anlamda da Katar’ın kısa dönem içinde, bu kadar hızlı bir şekilde gıda güvenliğini sağlayacak strateji ile mesafe kazanmasını çok başarılı buluyorum” ifadelerini kullandı.

Fuara Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 51 ülkeden 450 firma katılıyor.