İstanbul krizi doları patlattı: 5.80’i geçti

0
240

Ancak AKP’nin itirazları nedeniyle İstanbul’daki sayımlar 12. günde de sürüyor. İmamoğlu’na mazbata verilmiyor. Süreçteki belirsizlik doların yükselmesine neden oldu.

Ancak AKP’nin itirazları nedeniyle İstanbul’daki sayımlar 12. günde de sürüyor. İmamoğlu’na mazbata verilmiyor.

Dünyanın da yakından takip ettiği süreç devam ederken ekonomide sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Dolar/TL yeni günde %1’in üzerinde artışta. Dün 5.67’den güne başlayan dolar bugün 5.81’e yükseldi.

Dün Borsa İstanbul 100 endeksi de günü yüzde 0,97 değer kaybıyla tamamladı, tahvil bono piyasasında ise iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 22.20’ye yükseldi.

BELİRSİZLİK LİRA ÜZERİNDE BASKI YAPIYOR

Bloomberg’de yer alan habere göre; uzmanlar yerel seçimler sonrası İstanbul’da devam eden belirsizliğin TL üzerinde baskı yaptığını belirtiyor. Bunun yanı sıra ABD ile S 400 konusundaki gerilim de piyasalarda baskıya neden oluyor.

Türk Lirası bu hafta dolar karşısında yaklaşık % 3 değer kaybetti. 5 yıllık CDS 441 baz puana yükseldi.

Credit Agricole Stratejisti Guillaume Tresca, “TL için küresel algılama değişmedi. Hala negatif ve yeni ekonomik plan piyasadaki endişeleri yatıştırmaya yetmedi.” yorumunu yaptı.

TL’DEKİ DÜŞÜŞTE 2 FAKTÖR  

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu TL’nin diğer gelişen ülke para birimlerinden bir miktar negatif ayrıştığına dikkat çekerek “Bunda 2 faktör etkili. ABD ile füze savunma sistemleri konusunda tırmanan gerilim. Konu pek çözüme doğru gitmiyor. İkincisi YSK’nın İstanbul’daki seçim sonuçlandırmaması siyasi belirsizliği artırıyor ve tüm TL varlıklara negatif yansıyor” diye konuştu.

Kurda 5.72 direncinin aşılmasının kurda hareketin ivme kazanmasına neden olduğunu belirten Kudaloğlu “5.72 şu an destek haline geldi. İlk planda 5.80 direncini, devamında da 5.84’ü hedefliyor. Kısa vadede yön yukarı görünüyor”ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı reform paketi de piyasadaki hareketlendirmeyi durdurmadı.