Gümüş geleceğin yatırım aracı olarak kullanılabilir mi ?

0
185

Altına veya gümüşe yatırım kararı tamamen yatırımcının uzun veya kısa seçimine bağlıdır. Kısa vadede kazançlı ama riskli bir yatırım yapmak isteyen yatırımcı gümüşe, uzun vadede daha az riskle nispeten daha az kazanç sağlamak isteyen yatırımcı ise altına yönelmelidir.

Altından sonra en fazla değer gören kıymetli metal olan gümüş son zamanlarda yatırımcısına çok yüksek karlar sağlıyor. 2020 Temmuz ayında yatırımcısına %33.1 kar sağlayarak, şaşırtıcı bir şekilde karlı kazanç sağlamıştı. Altından sonra güvenilir liman olarak kabul edilmeye başlayan gümüşün son zamanlarda istikrarlı bir şekilde kazandırmaya başlamasıyla yatırımcılar karı gerçekten hissetmeye başladı.

Gümüşün forex ve uluslararası piyasalarda sembolü XAG’dir. Tıpkı altın ve diğer metaller gibi XAGUSD paritesi üzerinden işlem görür. Yani gümüş yatırımı yaparken yapmanız gereken ilk değerlendirme, gümüş/TL fiyatını birincil derecede etkileyen şeydir. Daha da açığı incelemeniz gereken unsurlardan birisi gümüşün uluslararası piyasadaki kendi fiyatından ziyade Dolar/TL arasındaki parite değişimidir. Gümüş oldukça eski zamanlardan beri hem para hem de değer saklama aracı olarak kullanılmıştır. Şu sıralar sadece değer saklama aracı olarak piyasalarda bulunmaktadır.

Altın ve Gümüşün Özellikleri

  • Altın pazarı gümüş pazarından çok daha büyük ve güçlüdür
  • Altın şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gümüşten daha değerli olacaktır
  • Gümüş piyasası altın piyasasına göre çok daha hareketlidir
  • Dünyadaki altın miktarı azalırken, gümüş miktarında bu durum söz konusu değildir.