Faiz ve dolar ilişkisi

0
368

Enflasyonun düşmesi yani %20’lerin altına inmesi fiyatların düşmesi değildir, fiyatların artış hızının yavaşlaması demek. Merkez bankası devlet faizini %24’te sabit bırakma kararı aldı.

Bu haberle birlikte 5.36 gerileyen dolar kurunun sonrasında hızlı bir yukarı yönlü atak yaptığını haftanın son işlem gününde 5.49’lara kadar gittiğini 5.44’lerde de bir kapanış gerçekleştirdiğini gördük.

Bunun iki nedeni var:

  • Özellikle doların uluslar arası tarafta değer kazandığını görüyoruz. Bunu ise nereden görüyoruz tabi ki dolar endeksinden görüyoruz. Bir başka olarak nereden görüyoruz, 1.13’lerin üzerinden 1.1176’e kadar gerileyen Euro-Dolar paritesinden görüyoruz.
  • Türk Lirası’nın diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre negatif hale düşüyor, daha fazla değer kaybediyor. Buradaki ana unsur da ne? Özellikle bu S-400 konusunda Türkiye- Amerika arasındaki gerginliğin nasıl bir şekil alacağı, seçimden sonra farklı senaryolar söz konusu olabilir mi gibi bir takım gerginlikler Türk Lirası farklılıklarından bir takım yabancı çıkışı olduğu gözlemleniyor. Bunu nereden görüyoruz Cds’lerde bir yükseliş söz konusu özellikle 10 yıllık tahvil faizlerinde bir yükseliş söz konusu borsa tarafında satışın ve kur tarafında satışında bir miktar yükselişler var.

Özelikle hane halkının çok ciddi bir dolar alımı olduğunu yaklaşık 20 haftadır kesintisiz bireysel yatırımcının dolar aldığını görüyoruz Merkez Bankası‘nın istatistiklerine baktığımızda.

Borsa.net.tr