Faiz Arttı ama Kur Düşmedi. Dolar Da Bize Bakmıyor Artık.

0
641
faiz, döviz
faiz
Dolar yükselmeye devam ediyor. Peki biz ne yapıyoruz? İzlemeye devam..

Kuru düşürmek için çok uzun zamandır sürekli faiz artırımına gidiyoruz. Yükselmesini durduramasak da kısa süreli düşüş ve yükselme hızında yavaşlama yaratabildik, şimdiye kadar. Faize dokunmayı bıraktığımızda da kur aldı başını gitti zaten. Her ne kadar önemli değil desek de kur yükselmesi sadece cebimizdeki parayı değersizleştirmiyor, durdurduğumuz yerden zaten çok yüksek olan dış borcumuzu da katlana katlana arttırıyor. Baktık ki kurun yükselmesi durmuyor tekrar faizi arttırdık. Ama o da ne? Kur düşmüyor. Üstüne artmaya da devam ediyor. Bunun nedeni kurun yükselmesi değil de Türk Lirasının değer kaybetmesi olabilir mi? Daha doğrusu değer kaybının önlenemez noktalar gelmiş olması olabilir mi? Faiz artırımı ile paramızın değerini arttıramıyoruz, peki neden?

Bir Ülkenin Para Birimi Neden Değer Kaybeder?

Bir ülkede Merkez Bankası bağımsız değilse ya da bağımsız olduğuna inanılmıyorsa piyasaya güven sağlanamaz. Güven kaybı gerçekleşmesi halinde o ülkede yatırım yapan yatırımcılar yatırımlarını geri çeker. Ülkeden para çıkışı olması ve bu çıkışın telafi edilememesi de paranın değerini düşürür. Buna bir de cari dengenin sağlanamaması eklenince ülkenin kredi notu düşer. Kredi notunun düşmesi ülkeden daha fazla para çıkışına neden olur. Para çıkışını fonlamak Merkez Bankası’na düşer; döviz rezervleri eritilir yetmezse de faiz artırımına gidilir.

Yani;

  • Cari dengemiz her geçen gün bozuluyor. Dengeden sürekli uzaklaşıyoruz.
  • Dış borcumuz yüksek. Kurla birlikte hızla yükselmeye de devam ediyor.
  • Enflasyonumuz yüksek. Döviz rezervlerimiz yeterli değil.
  • Merkez Bankası’na güven her geçen gün azalıyor. Yatırımcılar kaçıyor, yenileri gelmek istemiyor. Yatırım için riskli bir ülke profili çiziyoruz. Kredi notumuz yatırım eşiğinin altında.
  • Şeffaf değiliz. Bilgi eksikliğinin yanı sıra söylenen, anlatılan durum ile yaşanılan durum arasındaki büyük fark şeffaf olmadığımızın bir göstergesi. Bu da itibar ve güven kaybına neden oluyor.

Ve böylelikle TL değer kaybediyor. Hem de hızla. Faiz artırımları da olumlu sonuç veremiyor bu sebeplerden dolayı. Bir de tabi herkes her şeyin farkında. Bakmasak da görüyoruz artık.

Gizem Nur PEHLİVANOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here