ETHEREUM NEDİR ?

0
481

ETHEREUM NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR? NASIL ÇALIŞIR VE BİTCOİN’DEN FARKI NEDİR? YÜKSELİŞİ DEVAM EDECEK Mİ?

Kripto para birimleri yeni bir ilerleme aşamasına girmeye başlıyor. Yaygın olarak birçok varlık türü olarak görülmesine rağmen, kripto para birimleri daha önemli bir rolü kabul etmeye hazırlar. Kripto paralar kendilerini gerçek alternatif para birimleri olarak konumlandırmaya başladılar.
390 dolara ulaşarak senenin en yüksek seviyesine ulaştığı haberlerde yer satın aldıktan sonra Ethereum hakkında meraklar da arttı. Ethereum % 8’ten fazla arttı ve bu şekilde 2020’de zirveye oturdu.

ETHEREUM NEDİR?

Ethereum, ilk defa Kuzey ABD’da gerçekleşen Bitcoin konferansında, Ethereum’un yaratıcısı olan Vitalik Buterin tarafından tanıtılmış kripto para birimidir. Bir altcoin olarak bilinse de Ethereum aslında blockchain sisteminin gelişim göstermesini ve çeşitli alanlara açılmasını amaçlayan bir sistemdir.
Kısaca anlatmak gerekirse, Ethereum (ETH) hem kripto para birimi hem de bir kripto para işletim sistemidir.

ETHEREUM’UN ÖZELLİKLERİ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Ethereum’un amacı da tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi blockchain sisteminde kullanıcıların bağlı oldukları sistem üzerinden yazılımların geliştirilmesini sağlamaktır. Ethereum’un bu özelliği, diğer altcoinlerin meydana gelmesine yardımcı olmaktadır.
Aynı Bitcoin mekanizmasının işlediği gibi Ethereum mekanizması ile hedeflenen, önemli bilgilerin yani kişisel özlük verileri gibi verilerin saklanmasını ve kötü amaçlı kullanım için kullanılmasını önlemektir.
Ethereum sistemi, geneli itibariyle anonim ve dağınık bir halde birden fazla farklı cihazda depolamaktadır. Bu sayede verilere erişim olanağı yok denecek duruma gelir ve merkeziyetsiz bir ortam olanağı sağlar. Merkeziyetsiz sisteme entegre olacak yazılımların ortaya çıkabilmesi için Ethereum, Ether (ETH) adlı dijital para birimini destek amaçlı ortaya çıkarmıştır.
Ether, banka hesapları arası transfer edilebilir ve madencilik hesaplamalarını karşılayabilmek için kullanılabilir. Ethereum, merkezi olmayan Turing sanal makinesinin (Ethereum Virtual Machine (EVM)) kullanımına olanak verir. Bu sanal makine komutları global İnternet ağını kullanarak çalıştırabilir. “Gas”, kendi bünyesinde fiyat hesaplama mekanizmasıdır, spam riskini azaltmak ve kaynakları internete yüklemek için kullanılır.
Ethereum, para kaynağını 2014 temmuz ve ağustos aylarında online bir fon bulma sitesinden almıştır. Sistem, 30 Temmuz 2015’te, 11.9 000 000 coin değerindeki “ön madencilik” ile çalışmaya başlamıştır. Bu, toplam dolaşım kaynağının yaklaşık %13’ünü oluşturur.

ETHEREUM VE BİTCOİN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Ethereum, günümüz kripto paralarını değerlendirirsek Bitcoin’in ardından en çok talep gören ikinci büyük dijital para birimidir. Değerinin kısa bir zaman içerisinde artış göstermesi ve Bitcoin’deki Blockchain sistemine göre daha yenilikçi yaklaşımı Ethereum’un Bitcoin için kuvvetli bir rakip olacağını göstermekteydi. Lakin, Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin bu konuyla ilgili şu açıklamaları yaparak durumu açığa kavuşturmuştur;
“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan kıymetli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i “Altın”, Litecoin’i “Gümüş” olarak kabul ediyorsak, ETH “Petrol’”dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın İnternet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl pek çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa ETH teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu sebeple biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”
ETH, Bitcoin ile rakip olarak ayrı saflarda yer almayı tercih etmemiştir. Ethereum’un kurucu ve geliştirici ekibinin tümünü Bitcoin meydana geldiğinden beri blockchain ve Bitcoin geliştiricileri arasında destekte olduklarını görüyoruz.
Ethereum ve Bitcoin arasındaki bazı farklar;
-Ethereum’un blok süresi 14-15 saniyedir. Bu, Bitcoin için 10 dakikadır.
-Ethereum madenciliği, kimi zaman sert çatallar sırasında değişen ancak genelde tutarlı oranda yeni dijital paralar üretir. Bitcoin için, oran her 4 senede bir yarıya düşer.
-Proof-of-work (iş kanıtı) için, madencilikte profesyonel ASIC’lerin (Application-specific integrated circuit – UygulaMayısa Özel Entegre Devre) avantajlarını azaltan Ethash algoritmasını kullanır.
Bitcoin işlemleri, işlem büyüklüğü ile bayt cinsinden rekabet ederken, işlem ücretleri hesaplama karmaşıklığına göre değişir. Bant genişliği kullanımı ve depolama ihtiyaçları (sistemde “gaz” olarak bilinir) ile değişiklik gösterir.

Ethereum Nasıl Üretilir?

ETH hakkında her ne kadar Bitcoin üretimi ile yöntem olarak benzedikleri söylense de ufak farklardan dolayı Ethereum’un üretim bazında başlıca avantajları mevcuttur. Ethereum nasıl üretilir sorusunu cevaplamadan önce öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız şarttır. Mining işlemine uygun olan programları yükledikten sonra ETH üretebilirsiniz.
İki şekilde üretim temin edilmektedir; birincisi kişisel olarak üretim sistemi iken ikincisi mining havuzuna dahil olma tercihidir. Havuza dahil olmak üretiminizde artış meydana getirecektir.
ETH üretmek için Bitcoin gibi yüksek işlemcili cihazlara ihtiyaç duymazsınız. Ethereum üretimi GPU (ekran kartı) üstünden yapıldığından kolaylıkla mining yapabilirsiniz.

Yatırım uzmanlarına göre Ethereum’un yakın zamanda Bitcoin’den çok daha iyi performans sergileyeceği öngörülmektedir. Açıklamalara göre Ethereum yakında Bitcoin’i büyük ölçüde geride
bırakacak. Altcoin yükselişi uzun zamandır beklenen bir durumdu. Bu yükselme ivmesi devam edecek gibi görünüyor.

GİZEM NUR PEHLİVANOĞLU
BORSA.NET.TR EDİTÖRÜ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here