Dolarda artış durmuyor !

0
3355

Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında ağustos ayı boyunca seyrettiği değer kaybı eylül ayında da devam etti ve dolar/TL kuru bir rekor daha kırdı. Kur, bugünkü işlemlerde 7,44 seviyesine kadar çıktı.

Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında ağustos ayı boyunca seyrettiği değer kaybı eylül ayında da devam etti ve dolar/TL kuru bir rekor daha kırdı.

Kur, bugünkü işlemlerde 7,44 seviyesine kadar çıktı. Türk Lirası yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 22’den fazla değer kaybetmiş durumda.

Dolar/TL kuru 7,44 seviyesini aşarak yeni tarihi zirvesine yükseldi. Türk Lirası yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 20 değer yitirmiş durumda.

Merkez Bankası, TL’deki değer kaybı karşısında Ağustos ayının ortalarından bu yana TL likiditesini sıkılaştırarak para birimini desteklemeye çalışıyordu.null

Piyasayı politika faizi olan yüzde 8,25’ten fonlamayı kesen Merkez Bankası, ortalama fonlama maliyetlerini yüzde 11’in üzerine kadar çıkardı.

Dolar/TL’de bu hafta başında 7,34’lerden başlayan yükseliş hareketi kuru 7,40’ın üzerine taşıdı. Sabah saatlerinde 7.35’li seviyelerden parite etkisiyle yeniden 7.40’a doğru yükselen dolar/TL’de enflasyon verisinin beklentilerden daha iyi gelmesine rağmen yükselişini sürdürdü. Saat 10:40 itibarıyla  dolar/TL 7,4060 seviyelerinden el değiştiriyor. Dolar/TL’de tüm zamanların en yüksek seviyesi 7,4160 olarak geçtiğimiz hafta görülmüştü. Euro/TL ise sabah saatlerindeki 8,72’lerden 8,75’in üzerine doğru hareketlendi.

Borsa İstanbul’da ise işlemler saat 10:40 itibarıyla yüzde 0,4 artışla 1.088 puandan gerçekleştiriliyordu.

Ağustos ayına ilişkin TÜİK enflasyon verileri ardından piyasalarda bugün TCMB’nin yatırımcı toplantısı da takip edilecek.

Küresel piyasalarda pozitif seyir

Küresel piyasalar, Çin hizmet sektöründeki toparlanmanın devam etmesi ve ABD’nin ekonomiyi destekleyici yeni adımlar atacağı beklentisinin risk iştahını canlandırmasıyla güne yükselişlerle başladı. ABD vadelileri, Wall Street’te dün gelen rekorların ardından bu sabah yatay seyrediyor.null

Özellikle Çin’den gelen verilerin desteğiyle Asya borsalarında da ağırlıklı olarak yeşil ekranlar dikkat çekiyor. Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,5 artışla yaklaşık son 2 buçuk yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Endeks böylece art arda üçüncü seansta kazanım kaydetti. Avustralya borsası yüzde 1 civarı ve Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 1’in üzerinde yükseldi. Çin lokomotif hisseleri ve Hong Kong’un Hang Seng endeksi ise açılıştaki kazanımlarını geri vererek hafif eksiye geçti..

Piyasalarda artan risk iştahı altını düşürdü

Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün güçlü seyreden dolar ve ABD imalat sektöründeki toparlanmanın etkisiyle yüzde 1.4 düşüşle 19 Ağustos’tan bu yana en büyük günlük düşüşü kaydetmesinin ardından bugün de yüzde 0,3 civarı düşüşle 1.936 dolarda bulunuyor.

Petrol fiyatları da düşüşte

Petrol fiyatları hafif yükseldi ancak ABD verilerinin yakıt talebinin düştüğünü ve COVID-19 salgınından toparlanmanın geciktiğini göstermesinin ardından dün son haftaların en düşük seviyelerini gördü. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı bugün yüzde 0.3 gerileyerek 44,30 dolara indi. ABD hafif ham petrolü ise 41,30 dolardan işlem görüyor.

Kaynak:PatronlarDünyası