Dolar/TL gerilemeye devam ediyor

0
469

Dolar/TL ABD’nin Türkiye yaptırımlarının kaldırılacağı ve iki ülke ilişkilerinin daha da iyimser bir seyre gireceği beklentisiyle düşüşünü sürdürüyor.

Dolar/TL , ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun dün ‘yaptırımlar kalkabilir’ açıklamasıyla sert düşerek 5.70’lerden 5.53’e kadar çekildi.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Rahip Brunson’ın serbest bırakılması sonrası Türkiye’ye uygulanan bazı yaptırımların kaldırılabileceğini, İran’dan petrol ithalatı konusunda ilerleme sağlandığını söyledi.

Brunson’ın serbest bırakılmasının ardından ABD ile ilişkilerin normalleşme beklentisi, Pazartesi’den bu yana Türk varlıklarında iyimser fiyatlamaya neden oluyor.
Öte yandan ABD Merkez Bankası dün akşam toplantı tutanaklarını açıkladı. Tutanaklarda kademeli faiz artırımlarına devam edeceğinin sinyali verildi. Tutanaklar dolar/TL’de  önemli bir tepkiye neden olmadı.
Işık FX yolladığı bir notta kurda teknik olarak 5.57 altında kalıcılıkların TL lehine hareketleri beraberinde getirebileceğini belirtti. Notta “Yukarı ataklarda 5.6130, 5.6585 ve 5.68 direnç seviyeleri takip edilebilir” dendi.

Fortune

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here