Dolar/TL enflasyon sonrası yeniden yükselişte

0
129

Cuma günü 5.40 seviyesini test eden dolar/TL kritik haftaya hafif artışla 5.37’de başladı, enflasyon verisi sonrası yatay seyre geçen kur daha sonra yeniden yönü yukarı çevirdi

Yeni haftaya hafif yükselişle 5.38 civarında başlayan kur beklentinin altında gerçekleşen enflasyon verisi sonrası 5.37’ye geriledi, sonra 5.39’un üzerine yükseldi. Euro/TL 6.12’de, sepet kur da 5.75’te işlem görüyor.

Dolar/TL cuma günü 5.4054’ü test etmişti. Bugün açıklanan veriye göre enflasyon Şubat ayında yüzde 0,16 artarken, yıllık bazda yüzde 19,67 oldu. Beklenti aylık %0.5, yıllık %20.1’di.

Gedik Yatırım’dan Üzeyir Doğan Bloomberg HT’ye “haftaya yurt dışında da pozitif başlangıç yaptık. Enflasyonun beklentinin altında kalması piyasada sınırlı etki oluşturdu ama kalıcı bir etki beklemiyoruz. Genel olarak hala yurtdışı piyasalar takip edilecek..Cuma akşamı Patriotlarla ilgili gelişmeler kurda ani yükselişe sebebiyet vermişti. Kur tarafının negatif haberlere daha sert tepki verdiğini söylemek mümkün”” diye konuştu.

Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu Yatırım Kulübü’nde Açıl Sezen ile Şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Enflasyonda genel anlamda trendi görmeye çalıştıklarını söyleyen Aslanoğlu, iki konuya vurgu yaptı:

“İlk olarak, çekirdek enflasyon özel kapsamlı endekslerde aylık eksi yıllık bazda manşet enflasyon altına doğru gitmesi. İkincisi de ÜFE’nin de aşağı tarafa yönelmesi… ÜFE ve TÜFE arasındaki farkın kapanmaya başlaması bize enflasyonun ana yönünün aşağıya doğru olduğun gösteriyor. Ama neresinden bakacak olursak olalım enflasyon rakamı yüksek” dedi.

BloombergHT