Dolar/TL 5.70’in altına geriledi

0
435

Dün 5.87’ye kadar yükselen dolar/TL yeni günde 5.75 seviyelerinden 5.70’in altını test etti

Dün MHP Lideri Bahçeli’nin CUmhur İttifakı’na dair açıklamalarıtyla sert yükselen Dolar/TL yeni güne de artışla başladı.

Bahçeli dün grup toplantısında yerel seçimlerde Cumhur İttifakı’ndan çekileceğini açıkladı, kur açıklama sonrası 5.76’dan 5.87’ye kadar yükseldi.

Türk Lirası dün gelişen piyasalar arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Borsaİstanbul da dün günü %1’in üzerinde düşüşle tamamladı. Borsa 4. işlem gününü de düşüşle tamamladı. Dün tahvil faizleri de yükseldi.

Kur bu sabah saatlerinde en yüksek 5.77 seviyesini görmesinin ardından düşüşe geçerek saat 13:12’de 5.6963’e kadar geriledi.

Yarınki TCMB faiz kararı piyasaların radarında olacak. Genel beklenti faiz oranlarında bir değişiklik olmaması yönünde. Merkez Bankası’nın vereceği mesajlar yakından takip edilecek.

A1 Capital Araştırma Uzmanı Vahap Taştan kurda 5.78’in direnç olduğunu belirterek “eğer ki ittifak tartışması genel seçimlere ilişkin bir tartışma olsaydı piyasa daha sert tepki verecekti. Dün bunun sadece yerel seçimle sınırlı olduğunun açıklanması TL’de negatif ayrışmayı azalttı” diye konuştu.