Dolar sert yükseliyor! 5.55’yi aştı

0
213

Güne 5.33 TL seviyesinden başlayan dolar kuru sert yükselişe geçti. Kazanç %4’ün üzerinde.

TCMB’nin adımları ve swap faizlerindeki sert yükselişin ardından gerileyen dolar/TL lokallerin döviz talebinin ardından dün 5.40 seviyesinin üzerine yükselirken, TL cinsi varlıklarda ayrışma gözleniyor.

Dolar saat 11:28 itibariyle 5.5539 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.3216 lira, en yüksek 5.6271 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.3545 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1240 seviyesinde. Gram altın 234.5 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 21.17 seviyesinde.

TL likiditesinin kuruması sonucu swap piyasasında gecelik faizin dün dört haneli seviyelere yükselmesiyle dolar/TL 5.30’lu seviyelere kadar gerilerken, yerli yatırımcının algısının bozulmasıyla döviz talebinin hızlandığı belirtiliyor.

Bu çerçevede kurdaki dalgalanmanın sürebileceği belirtiliyor. Öte yandan atılan adımlar TL’yi sakinleştirse de swap piyasası üzerinden sağlanan TL ile Türkiye hisse senedi ve tahvil piyasasına giren yabancı yatırımcıların, TL sıkışıklığı nedeniyle ellerindeki hisse ve tahvilleri satması ise BIST-100’de sert kayıplara, tahvil faizlerinde yükselişe neden oldu.

Integral Yatırım’ın notunda dolar/TL sakinliğini korusa da hala oynaklığın sürdüğü, kur 5.40’ın altına gerilemesine karşın buradan aldığı destekle yeniden 5.40 seviyesinin üzerine yükselebildiği belirtilerek, “31 Mart seçimlerine kadar kurda oynaklık sürebilir dolayısıyla net bir yönden bahsetmek bugünlerde biraz daha zor olabilir.

Bugün ABD’de GSYIH rakamları açıklanacak. Verinin kur üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Dolar/TL’de 5.55 yukarıda direnç, aşağıda ise 5.30 seviyesi destek noktası” denildi.

Swap faizlerinde gelinen seviyeler itibariyle TL’de kısa pozisyonda kalmanın zorlaşmasıyla pozisyonların azaltılması, bu çerçevede Cuma’dan itibaren faizlerde nispeten normalleşme görülmesi bekleniyor. Londra swap piyasalarında geçen hafta yüzde 24, önceki gün yüzde 330 seviyesinde olan gecelik vadede TL faizi dün yüzde 1,200’e kadar yükseldi.

Öte yandan geçen hafta yüzde 22, önceki gün yüzde 125 seviyesinde olan haftalık vadede TL faizi ise yüzde 295 seviyesindeydi. TL’nin Cuma günü sert değer kaybetmesinin ardından Türk bankaları Londra’daki swap piyasasına TL vermeyi azalttı. Bunun sonucunda swap piyasasında Cuma’dan bu yana yükselen gecelik faizler yüzde 700’ü aşarak bu piyasadan TL sağlayan yatırımcıların maliyeti artan TL pozisyonlarını kapatmak için TL bulmaya çalışmasına yol açtı.

Kaynakların verdiği bilgiye göre lokal bankaların Londra swap piyasasına TL sağlamama eğilimi en azından seçim sonrasına kadar devam edecek; uzun süre sürdürülmeyecek.

Dün gün içinde yüzde 7’nin üzerinde satış baskısı yaşayan BIST-100, 14 Ocak’tan bu yana gördüğü en düşük seviyelere gerilerken, endeks kapanışta yüzde 5.67 düşüşle 91,855 seviyesinden kapandı.

Tahvil bono piyasasında ise iki ve 10 yıllık gösterge tahvil faizleri dün bu yılın en yüksek seviyelerine geldi. 31 Ocak’ta yüzde 14.27 seviyesine kadar gerileyen 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 18.23, valörde bu yılın en yükseği olan yüzde 18.96’ya yükseldikten sonra son işlemde yüzde 18.21 seviyesindeydi. Böylece 10 yıllık tahvil faizi dün bu yıl gördüğü en düşük seviyeye göre 469 baz puan yükseldi.

16 Ocak’ta yüzde 17.98’e kadar gerileyen iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün yüzde 20.53 ile bu yılın en yüksek seviyesine geldi. Spot kapanışta yüzde 20.45 seviyesinde olan iki yıllık tahvil faizindeki yükseliş bu yıl gördüğü en düşük seviyeye göre 255 baz puan oldu.

Öte yandan teorik bir fiyat olan swap faizlerindeki yükseliş bankalararası piyasada yabancı bankaların dolar/TL kotasyonları ile yurtiçi lokal bankaların spot yani vadeli olmayan kotasyonları arasındaki farkın açılarak dün yüzde 2’ye yaklaşmasına neden oldu. Bu durumun TL’nin konvertibiliteye geçmesinden bu yana ilk defa gözlendiği belirtiliyor.