Dolar sakin seyirde

0
261

Fed Başkanı Powell’ın enflasyon vurgusu sonrası 5.9798 seviyesini test eden dolar yeni günde sakin pozisyonunu koruyor

Dolar/TL bir günlük resmi tatil ve TCMB’nin enflasyon raporunun ardından güne 5.96 civarında başladı. Bankacılar küresel piyasaların ve veri gündeminin yakından takip edileceğini belirttiler.

Dolar saat 10:48 itibariyle 5.9646 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.9571 lira, en yüksek 5.9837 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.6996 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1212 seviyesinde. Gram altın 243.9 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 23.95 seviyesinde.

ABD Merkez Bankası(Fed) politika faizini yüzde 2.25 ile yüzde 2.50 aralığında sabit tuttu ve faizleri yakın zamanda ayarlamak için çok da istekli olmadığının sinyalini verdi.

Fed istihdam artışının devam etmesi, ekonomik büyüme ve zayıf enflasyonun hafif yükselebileceği olasılığından destek buldu.

Fed Başkanı Jerome Powell iki günlük politika toplantısının sona ermesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Şu anda politika yaklaşımımızın uygun olduğunu düşünüyor; her iki yönde hareket ettirmek için güçlü bir gerekçe görmüyoruz” diye konuştu.

Fed Başkanı Jerome Powell’un enflasyonu düşüren faktörlerin “geçici” olabileceğini söylediği ve faiz artırım ya da indirimi için güçlü bir gerekçe görmediğini söylemesi ise dolarda değer kazancını beraberinde getirdi.

Küresel hisse senedi piyasaları, yılın başından bu yana büyük ölçüde dünya genelinde gevşek para politikaları beklentileriyle yeni zirve seviyelere yükselirken, ABD-Çin ticaret müzakerelerinde olumlu bir yaklaşım da iyimserliği artırdı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Asya piyasalarında uzun bir tatil olmasının hacimleri bir miktar azaltacağını, illikit piyasada ise ani hareketlere neden olabileceğini düşünüyoruz.

Öte yandan TCMB’nin enflasyon raporu açıklamaları sonrası para politikasının yönüne ilişkin endişeler kısmen ortadan kalktı diyebiliriz ancak rezervlerdeki düşüşe ilişkin ise endişeler devam edecektir” dedi ve ekledi: “Küresel ticaret savaşlarında yatışma da olumlu.

Fed’in olası bir faiz indirimini seçenek olarak görmemesi ise dolarda güçlü bir seyir anlamına geliyor ki bu ise TL ve benzer EM’ler için olumsuz. Son 2 haftada mevduat faizlerinin yükselmesi ve stopaj adımlarıyla lokallerin döviz mevduat biriktirme eğilimini kırabilecek adımlar ise kullanıma göre önümüzdeki dönemde TL’nin en önemli destekçisi olabilir.

Bugün için 5.95 etrafında yatay bir seyir öngörüyoruz. Siyasi gündem ekonomiye ilişkin siyasilerin açıklamaları da önemli olacaktır.” TCMB yılın ikinci enflasyon raporunda bu ve gelecek yıl için enflasyon tahminlerini korudu, PPK metninde gerekirse ek sıkılaştırma yapılabileceğine yönelik değişikliğin yapısal olduğunu belirtirken, sıkı para politikasını yineledi. Ancak bankanın yaptığı rezerv açıklamaları piyasayı tatmin etmedi.

Enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz uygulanan bir yıldan uzun vadeli mevduatta gelir vergisi stopajı sıfırlandı. Siyasi gündemde ise YSK’nın İstanbul yerel seçimine ilişkin kararı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, TOBB 75. Genel Kurulu’na ve 7. Aile Şurası’nda ekonomiye ilişkin verebileceği mesajlar takip edilecek. Veri gündeminde ise Türkiye ve Euro Bölgesi imalat PMI ve ABD işsizlik maaşı başvuruları başta olmak üzere ABD verileri takip edilecek.

ABD’nin İran’dan petrol ithalatına tanıdığı muafiyetleri sona erdirecek olması, S-400 ve F-35 konuları nedeniyle ABD ile yaşanan gerginlik de piyasada baskı yaratmaya devam ediyor.

Borsa Gündem