Dolar kuru yükselişte

0
301

Güne 5.81 seviyesinden başlayan dolar, daha sonra yükselişe geçerek 5.84 lira seviyesinin üzerini gördü

Dolar saat 13:09 itibariyle yüzde 0.23 oranında yükselişle 5.8280 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.8072 lira, en yüksek 5.8404 lira seviyesi görüldü. Aynı dakikalarda euro ise 6.4546 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1076 seviyesinde. Gram altın 288.4 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 16.49 seviyesinde.

Piyasalar ABD-Çin ticaret savaşı endişeleri ve anlaşmasız Brexit ihtimalinin gölgesinde kalmaya devam ederken, dolar/TL bu sabah 5.80 seviyesinin üzerinde hareket ediyor. Hafta boyunca genel olarak nispeten sakin olan veri gündemi bugün hareketleniyor.

Yurtiçinde saat 10.00’da Temmuz ayı dış ticaret istatistikleri, saat 11:00’de Temmuz ayı giriş-çıkış yapanlar verisi, saat 14.30’da TCMB haftalık para-banka ve menkul kıymet istatistikleri, saat 17.00’de ise Hazine üç aylık borçlanma verileri açıklanacak.

Öte yandan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan saat 11.00’de İhracat Ana Planı’nı açıklayacak. Yurtdışında ise saat 10.55’te Almanya işsizlik, saat 1500’te Almanya TÜFE, saat 15.30’da ABD ikinci çeyrek GSYH ve çekirdek GSYH ile işsizlik maaş başvuruları, saat 17.00’de ise ABD bekleyen konut satışları verileri açıklanacak.

Son dönemde ciddi değer kaybı gözlenen TL dün bir düzeltme hareketi yaparak yönünü 5.80 seviyesinin altına çevirirken, gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performansı gösteren para birimi oldu.

ABD-Çin ticaret savaşına yönelik endişelerle Pazartesi illikit piyasada TL’de stop loss (zarar-kes) emirlerinin çalışmasıyla dolar/TL 6.47’ye kadar yükselmiş ancak kalıcı olamamıştı. Bankacılar kurda 5.75 seviyesine kadar olabilecek bir çekilmenin düzeltme hareketi olarak görülmesi gerektiğini belirtirken, yukarıda ise 5.85 seviyesinin önemine dikkat çekiyor.

ABD ile Çin arasında artan ticaret geriliminden kaynaklanan küresel resesyon endişeleri ve anlaşmasız Brexit ihtimali yatırımcıları güvenli liman varlıklara yönlendiriyor. Dolar, ilk baştaki oynaklığın ardından azalan resesyon endişelerinin piyasaları yatıştırmasıyla güvenli liman yen karşısında kazanımlarını korudu ancak sterlin yatırımcıların zorlu bir Brexit konusunda giderek daha fazla endişelenmeleriyle kayıplarını toparladı.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoyu askıya alma planını onayladı. Haberin Orjinali İçin Tıklayın Risk iştahında gözlenen azalma genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerine de olumsuz yansıyor.

Bu noktada yapılan yüklü faiz indiriminin ardından geçen haftaki zorunlu karşılık düzenlemeleri de Türkiye’de para politikası bileşiminde gevşeme endişeleri yaratmasıyla TL’de nispeten daha olumsuz bir performans gözleniyordu. Bu çerçevede ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve sunduğu yüksek faiz nedeniyle TL’nin son dönemde artan cazibesi küresel resesyon endişeleri, para politikası ve Suriye kaynaklı jeopolitik endişelerin gölgesinde kaldı.

Analistler Türkiye ekonomisine yönelik güvensizliğin TL’yi daha kırılgan kıldığına, küresel risk iştahı ve Türkiye’ye yönelik algının hala bozuk olması nedeniyle TL’de baskının devam edebileceğine dikkat çekiyor.

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi bayram tatili öncesi son işlem günü olan 9 Ağustos Cuma günü %14.98 seviyesindeydi.

Dün ise spot kapanışta ortalama %16.57, valörde son işlemde %16.38 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise 9 Ağustos’ta spot kapanışta %15.22 seviyesindeydi. Dün spot piyasada son işlem %16.68 seviyesinden geçti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.