Dolar düşüşte

0
584

Dolar/TL bu sabah 5.65’in altında hareketini sürdürüyor, küresel risk iştahının seyri izleniyor

Küresel piyasalardaki sert satış baskısı ve Cumhur İttifakı’nın geleceğine yönelik ittifaktaki iki parti MHP ve AKP’den gelen açıklamalarla bu hafta sert dalgalanan dolar/TL’de TCMB’nin faiz kararı ardından bu sabah 5.65’in altında hareket sürüyor.

Piyasalar küresel risk iştahının seyrini ve ABD’de açıklanacak verileri izleyecek.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, ABD’de saat 15.30’da ABD GSYH,
çekirdek PCE, saat 17.00’de ise ABD Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.
Merkez Bankası (TCMB) iç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı
kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarında yukarı risklerin devam ettiğini
belirtirken, politika faizini beklentilere paralel yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu.

Merkez Bankası’nın faiz oranında bir değişikliğe gitmemesi kararının ardından bir miktar gerileyen Dolar/TL, ABD’de bugün açıklanacak büyüme rakamları önceki haftanın son gününe 5,65 seviyesinde başladı. Saat 15:00 itibariyle dolar 5.6362 lira seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL, bugün en düşük 5,6066, en yüksek 5,6604 seviyesini gördü. Euro ise 6.3921 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1342 seviyesinde. Gram altın 223.8 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 25.12 seviyesinde.

Dolar/TL ABD’li rahip Andrew Brunson’un ülkesine dönmesi sonrası Türkiye ABD ilişkileri ve
yaptırımlara ilişkin iyimser beklentilerle geçen hafta 5.5267’e kadar gerilemiş ancak 5.50 seviyesinin aşağı yönlü kırılamamasının ardından yönünü yukarı çevirmişti.

Bu hafta ise dolar/TL Cumhur ittifakına ilişkin gelişmeler ve küresel riskten kaçışla 5.8715’e kadar yükseldi. Kurda 5.80 üzeri yukarı yönlü seyir de kalıcı olmazken, dolar/TL 5.60’lı seviyelere gerilemiş durumda.

TCMB’nin dün faizleri sabit tutması sonrası ilk tepkinin ardından TL’nin yabancı girişleri ve lokal döviz talebinin azalması ile değer kazandığını söyleyen bir bankacı, “Bireysel yatırımcıda döviz satışı, kurumsal döviz talebinde ise azalma görüyoruz. Kısa vadede TL’de değerlenme eğilimi devam edebilir ancak temel kırılganlıklar hala mevcut ve global koşullardaki olası bir olumsuzluk TL’nin yeniden baskı altında kalmasına neden olabilir. Bu çerçevede 5 Kasım’da açıklanacak olan enflasyon verisi yakından izlenecek” dedi.

Yurtiçinde bu haftanın en önemli gündem maddesi olan PPK kararının geride bırakılmasının
ardından analistler küresel piyasalarda riskli varlıklara satış getiren ticaret savaşı kaygıları, İtalya’nın AB ile yaşadığı bütçe sorunları ve ABD’deki şirketlerin kâr görünümü hakkındaki endişelerin devam ettiğini belirtiyorlar. Bu gelişmeler genel olarak küresel riskten kaçışa neden oluyor.

Geçen hafta 100 baz puanın üzerinde gerileyen ve yüzde 18’in altını test eden gösterge 10
yıllık tahvilin bileşik getirisi bu hafta yüzde 19.91’e kadar yükselmişti. Gösterge tahvilde bileşik getiri dün spot kapanışta ortalama yüzde 19.25, valörde ise yüzde 18.52’ye kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 18.59 seviyesindeydi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.