Dolar değer kazandı!

0
295

Yerel seçimlerle başlayan piyasalardaki belirsizlik hâlâ sürüyor.

31 Mart tarihinden sonra dolar yüzde 15 değer kazandı. YSK’nın İstanbul için yeniden seçim kararı vermesiyle birlikte dolar, TL karşısında hızlı bir yükselişe geçti. Dolar dün gün içinde 6.1985 seviyesine kadar çıkarken, BIST-100 endeksi de satış baskısı altında kaldı.

Ekonomi ve piyasalar açısından 31 Mart ile birlikte belirsizlikler sona erdi derken, YSK’ya yapılan itirazlarla süreç devam etti. TL karşısında sürekli değer kazanan kur 6 lira seviyelerini aştı.

En son enflasyon verilerinden sonra oldukça hareketli bir hal alan piyasalar YSK’nın yeniden seçim kararıyla deyim yerindeyse patladı.

İstanbul seçimini iptal etmesinin ardından önceki akşam en yüksek 6.1496 seviyesini gören dolar/TL, güne yükselişle başladı.

Dün 6.1982’ye kadar yükselen kur günü 6.15’te tamamladı. Kur bu sabah da en yüksek 6.1849’u gördü. Euro yüzde 0.5 artışla 6.92’de, sepet kur 6.55’e yükseldi.

Dolar/TL’de kısa vadede 6.00 seviyesinin destek halini geldiğini belirten bankacılar, ilk planda 6.15 seviyesinin izlendiğini, bu seviye üzerinde 6.22’lerin direnç olarak izlendiğini kaydettiler.

AK Parti’nin itirazı üzerine oy çokluğuyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal edilirken, ilçeler için bu yönde bir karar alınmadı.

AK Parti ve MHP’nin iptalini istediği Büyükçekmece ve Maltepe seçimleri de yenilenmeyecek. İptal kararı seçim kurullarının oluşumunun kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle alındı ve YSK kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulları için suç duyurusunda bulundu.

Söz konusu kararın ardından analistler, ekonomi ve piyasalar açısından iki ay daha kayıp dönem olacağını, 31 Mart sonrası söz verilen reform uygulamalarının gecikeceğine dikkati çekiyorlar.

S-400 ve F35 nedeniyle ABD ile ilişkiler ve TCMB’nin rezervleri gibi diğer risk unsurları da göz önünde bulundurulduğunda TL’deki baskının ve kurdaki yükselişin sürmesi bekleniyor.

Bir aydan fazla süre önce yapılan seçimlerin hala sonuçlanmaması ve belirsizliğin devam etmesi nedeniyle baskı altında kalan TL benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışıyordu.

Bluebay Asset Management’tan Timothy Ash “Karar, Türkiye piyasalarını ve ekonomiyi seçimlerin yeniden yapılacağı dönemde korunmasız bırakıyor. AK Parti ekonomi yönetiminin 31 Mart’ta yapılan seçimin ardından çok ihtiyaç duyulan politika normalleşmesi sözünü verdiğini hatırlayın. Şimdi iki ay daha belirsizlik ve makro istikrar için potansiyel riskler olacak” dedi.