Borsa İstanbul yükselişte

0
830

Borsa İstanbul güne yüzde 0.49 oranında yükselişle 90 bin 444 puandan başladıBorsa İstanbul’da dalgalı seyir devam ediyor. BİST ve dolar tarafındaki düşüşün nerede sonlanacağı merak ediliyor.

Borsa İstanbul güne yüzde 0.49 oranında yükselişle 90 bin 444 puandan başladı. Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda 2018 yılı için enflasyon tahmini yüzde 13.4’ten yüzde 23.5’e yükseldi.

Enflasyondaki artışın 2019 yılında zirve yapabileceği beklentisinin açıklanması ile birlikte BİST kazançlarını silmeye başladı. Tepki satışları kısa süreli oldu. Saat 11:45 itibariyle yüzde 0.72 oranında yükselişle 90 bin 647 puan seviyesinde işlem görüyor.

Açılışın ardından en düşük 89 bin 901 puan, en yüksek 90 bin 706 puan seviyesi görüldü.

BİST’teki satışların ardından dolar tarafında yükseliş beklentisi hakimken, bir diğer beklenti de yabancı yatırımcıların dolar satarak düşen BİST’te alım yapması.

Küresel piyasalarda ise ABD tarafındaki güçlenme Avrupa borsalarına da kısmen yansıdı. Asya borsaları da ABD borsalarındaki yükselişe paralel güç kazandı. Nikkei borsası yüzde 2.2 oranında değer kazandı.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının başlamasına sadece 4 gün kaldı ve müttefiki olan ülkelerin muafiyet taleplerine ilişkin gelişme bulunmuyor. Bununla birlikte ABD, Aralık ayında Çin’e yeni ek vergiler getirebileceği beklentisi piyasalarda endişe kaynağı oluşturuyor.

Türkiye’nin İran ile ticari ilişkileri oldukça ileri düzeyde. İran’tan petrol ithalatının kesilmesiyle birlikte Türkiye yeni petrol kaynağı bulmak zorunda kalacak.

Avrupa borsalarında ise temkinli duruş yerini koruyor. İtalya’daki bütçe sorunu AB borsaları üzerinde etkisini sürdürüyor. Ekonomik açıdan uzun süredir sorunlu olan İtalya’daki belirgin bir kriz tüm AB ülkelerini olumsuz etkileyebilir.

Analistler BİST için destek olarak 88 bin 200 puan, direnç olarak 92 bin 200 puanı öne çıkardı.

DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

TL’de son dönemde gözlenen toparlanma eğiliminin dün biraz daha belirginleşmesiyle dolar/TL 5.50 seviyesinin altına gerilerken, piyasaların merakla beklediği enflasyon raporu açıklandı.

Merkez Bankası 2018 yılı için enflasyon beklentisini yüzde 13.4’ten yüzde 23.5’e yükseltti. Enflasyonda en kötünün geride kalmadığı izlenimi yaratan bu güncelleme ile birlikte dolar tarafında hareketlenme başladı.

Yılın son ‘Enflasyon Raporu’nun açıklandığı güne dolar/TL 5,48 seviyesinde başladı. Dolar saat 11:45 itibariyle 5.4950 lira seviyesinde işlem görüyor. Açılışın ardından en düşük 5.4608 lira, en yüksek 5.5237 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.2424 lira seviyesinde işlem görüyor.

Euro/dolar paritesi 1.1360 seviyesinde. Gram altın 215 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 24.56 seviyesinde.

Tahvil-bono piyasasında da geçen hafta gözlenen aşağı hareket dün de devam etti. Cuma günü spot kapanışta yüzde 18.07 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta son işlemde yüzde 18, valörde son işlemde yüzde 17.87 seviyesindeydi. Öte yandan Cuma günü valörde son işlemde yüzde 25.17 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 24.8, valörde son işlemde yüzde 24.48 seviyesindeydi.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya borsaları, Wall Street’i izleyerek 20 ayın dip seviyelerinden yükselişe geçti. Yatırımcılar bugünkü alımlara rağmen küresel hisse piyasaları genelinde Ekim ayı genelinde görülen sert düşüşler nedeniyle temkinli olmayı sürdürüyorlar.

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimleri, önümüzdeki dönemde ABD’li şirketlerin kârlarının azalacağına dair endişeler ve gelişmiş ülkelerde borçlanma maliyetlerinin yükseleceği beklentisi son birkaç haftada hisse piyasalarında oynaklığa neden oldu. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi bugün yüzde 0.8 yükselse de ayın tamamına bakıldığında yüzde 11’e yakın geriledi. Endeks hafta başında Şubat 2017’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD borsaları da son günlerdeki sert kayıpların ardından yatırımcıların düşen fiyatlardan yaptıkları alımlarla yonga üreticileri ve taşımacılık şirketleri öncülüğünde dün yüzde 1’in üzerinde yükseldi.
Asya’da Hong Kong’un Hang Seng yüzde 1, Shanghai bileşik endeksi yüzde 0.8’in üzerinde yükseldi. İki endeks de Çin’de beklentilerin altında kalan zayıf imalat sektörü verisine rağmen prim yaptı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.