Borsa İstanbul düşüşle kapandı

0
520

Gün içinde pozitif tarafta kalmaya çalışan Borsa İstanbul gün sonuna doğru kayba yöneldi ve yüzde 1.84 oranında düşüşle 94 bin 681 puandan kapandı

 

Piyasalar 25 Ekim’de Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararına odaklanırken BİST düşüşe geçti.  Merkez’den faiz tarafında herhangi bir değişiklik beklenmese de vereceği mesajlar önem arz ediyor.

Borsa İstanbul güne yüzde 0.79 oranında yükselişle 97 bin 215 puandan başladı. Pozitif tarafta kalmak için direnen Borsa İstanbul gün ortasına yüzde 0.07 oranında primle 96 bin 520 puandan girdi.

Sanayi ve banka hisselerine gelen satışla birlikte Borsa İstanbul düşüşe geçti. Çoğu aracı kurumun önerdiği desteklerin kırılması da satışları tetikleyen etkenler arasında yer aldı. Banka ve sanayi hisselerine gelen satışla birlikte banka ve sanayi endeksinde kayıp 2’yi aştı.

BİST günü yüzde 1.84 oranında düşüşle 94 bin 681 puandan tamamladı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran’dan petrol ithal eden ülkelerin ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarından muafiyet elde etmelerinin, Obama yönetimi dönemine göre daha zor olacağını söyledi.

ABD ve Avrupa borsalarında ise yatay seyir hakim oluyor.

Petrolün büyük kısmını İran’dan ithal eden Türkiye, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına karşılık alacağı hamle ise şimdilik bilinmiyor.

Açılışın ardından en düşük 94 bin 681 puan, en yüksek 97 bin 406 puan seviyesi görüldü.

İşlem hacmi ise 6 milyar lira civarında gerçekleşti.

ABD’li rahip Brunson’ın serbest kalmasının ardından dolar düşüşe geçti ancak Borsa İstanbul iyimser havayı yakalayamadı.

Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü açıklamasıyla birlikte Suudi Arabistan’a olan tepki arttı. Cesedin nerede olduğu henüz bilinmese de konsolosluğa gelen ekibin cinayeti işlediği biliniyor.

Suudi Arabistan aldığı tepkilere karşı batılı ülkelere petrol ambargosu uygulamayacağını açıklaması petrol fiyatlarını dengeledi.

İtalya’daki sorunlu bütçe ise tartışmalara neden oluyor. İtalyan yetkililer ise eurodan ayrılmayacaklarını açıkladı.

DOLAR HAFİF YÜKSELİŞTE

Türkiye-ABD ilişkilerinde ABD’li rahip Andrew Brunson’ın ülkesine dönmesi sonrası beklenen
iyimserlik piyasalara yansımaya devam ederken bankacılar bu haftanın en önemli gündem maddesinin ise Merkez Bankası’nın faiz kararı olacağını söylediler.

Geçen hafta boyunca gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışan TL küresel risk iştahındaki azalışın yanı sıra ve petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle Cuma günü negatif ayrışmayla değer kaybetmişti.

TCMB tarafından 25 Ekim Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararının bekleneceği yeni haftanın ilk gününe Dolar/TL 5,64 seviyesinde başladı. Saat 18:05 itibariyle dolar 5.6696 lira seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL, bugün en düşük 5,6222, en yüksek 5,6840 seviyesini gördü. Euro ise 6.5048 lira seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi 1.1467 seviyesinde. Gram altın 222.6 liradan alıcı buldu. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 25.84 seviyesinde.

Küresel piyasalarda Cuma günü dolar karşısında değer kazanan euro ve sterlin, İngiltere’nin AB’den ayrılması sürecine ve İtalya’nın Avrupa Birliği’nin eleştirdiği İtalya’nın bütçe tasarısına ilişkin gelişmelerle Dolar karşısında az da olsa güç kaybetti.

Cuma günü 96.09’a kadar yükselen dolar endeksi, Asya piyasalarında güç kaybetmeyerek Cuma kapanışa göre yatay seyrederek 95.73’te bulunuyor.
Avrupa Birliği İtalya’nın hazırladığı ulusal bütçe tasarısının AB mali kurallarının çiğnediği uyarısında Perşembe günü bulunmuş ve Roma’nın bunun gerekçelerini bugüne kadar açıklamasını istemişti Yatırımcılar bugün İtalya’nın Avrupa Komisyonu’na vereceği cevabı izliyor olacaklar.
Dolar/TL’de rahip Andrew Brunson’ın ülkesine dönmesinin ardından ABD’nin Türkiye yaptırımlarının kaldırılacağı ve iki ülke ilişkilerinin daha iyi bir seyre gireceği beklentisiyle birkaç haftada 6.30 seviyelerinden 5.52’ye kadar yaşanan bir düşüş yaşandı.
Küresel risk iştahındaki azalma ve libor faizlerindeki yükselişle birlikte düşüş yerini geçen haftanın son işlem gününde yükselişe bıraktı. Ancak pozitif ayrışma Cuma günü hariç tüm hafta boyunca piyasada belirgin şekilde hissedildi. Piyasalarda geçen hafta yaşanan pozitif ayrışmada ana etki ABD-Türkiye ilişkilerinin kuvvetleneceği ve yaptırımların kaldırılabileceği beklentileriyle oluşmuştu.
Her ne kadar mevcut yaptırımlar miktar olarak Türkiye ekonomisi açısından önemli bir tutar ifade etmese de, Halkbank süreci, uluslararası piyasalarda borçlanabilme kabiliyeti gibi sebepler nedeniyle ABD Türkiye ilişkileri yakından takip ediliyor. Brunson’ın ülkesine dönmesi sonrasında bu endişeler kısmen ya da tamamen ortadan kalktı. Öte yandan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin süreç de iki ülke ilişkilerinde pozitif beklentileri artırdı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün akşam ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşürken, görüşmede terörle mücadele, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ve Suriye’deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Dolar/TL’nin 5.50 seviyesinin altını test edememesi sonrası yeniden yükselişe geçtiğini görüyoruz. Kurda 6 seviyelerini alım fırsatı olarak
görmeyen lokallerin 5.50’ye doğru yeniden alıma geçtiğini görüyoruz. Bu alımların devam edip etmeyeceği önemli” dedi ve ekledi:
“Bu hafta gündemin en önemli maddesi ise TCMB’nin faiz kararı olarak. Piyasa TCMB’den bir faiz artış beklemiyor. Dolayısıyla enflasyonla mücadele adına sınırlı da olsa yapılabilecek bir faiz artışı ya da benzer nitelikte bir adım kurda aşağı yönlü oldukça sert hareketleri beraberinde getirebilir. Bu açıdan karar piyasalarda yakından izlenecek” Reuters’ın 15 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre
TCMB’nin önümüzdeki hafta Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında TL’deki değer kayıplarının bir süredir durması ve bankanın son dönemde gerçekleştirdiği kuvvetli sıkılaştırmanın etkinin görülmesi adına politika faizini sabit tutması bekleniyor.
TL cinsi varlıklardaki iyimserlik ve artan yabancı girişi tahvil-bono piyasasında da faizlerde gevşemeye neden oluyor. Geçen hafta 100 baz puanın üzerinde gerileyen 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi yüzde 18’in altını test etmişti. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta yüzde 18.56 seviyesindeydi.

KÜRESEL PİYASALAR

Asya hisse senedi piyasaları Suudi Arabistan, İtalya ve İngiltere’nin AB’den ayrılması hakkındaki endişelerle güne kayıpla başladıktan sonra, Çin borsasının yükselişiyle beraber yönünü artıya çevirdi.
Shanghai borsasındaki büyük şirketleri izleyen endeks Çin yönetiminin ekonomiyi ve şirketleri destekleyeceğini açıklamasının ardından Cuma günü başlayan kazanımlarını artırarak yüzde 4’ün üzerinde yükseldi.
Çin borsalarındaki yükseliş S&P 500 vadeli işlemlerindeki kayıpların yüzde 0.2’ye inmesine yol açarken, güne ekside başlayan Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını da yüzde 0.2 yukarı taşıdı.
Bu hafta piyasalarda ABD şirketlerinin çeyrek dönem kârları yakından izlenecek. Bilanço açıklayanlar arasında yatırımcıların yakında takip ettikleri Amazon, Alphabet, Microsot gibi teknoloji şirketlerinin yanı sıra Caterpillar gibi sanayi şirketleri bulunuyor.
ABD şirketlerinde hisse başı kârın ekonomisinde devam eden büyüme ve kurumlar vergisinin düşürülmesi sayesinde Refinitiv I/B/E/S verilerine göre üçüncü çeyrekte ortalama yüzde 22 artacağı tahmin ediliyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.