Borsa İstanbul 5 hissede daha tedbir uygulayacak

0
247
Borsa İstanbul, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında 4, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında da bir hissede önleyici tedbir uygulanacağını açıkladı.

 

Denge Holding (DENGE)

Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, Denge Holding pay piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle DENGE payında 12/10/2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle “internetten emir iletiminin kısıtlanması”, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması” ve “emir iptalinin, emir miktar azaltımının ve emir fiyat kötüleştirmesinin kısıtlanması” önleyici tedbirleri uygulanacak.

Alarko Carrier (ALCAR)

VBTS kapsamında ALCAR paylarında 09/10/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/10/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

Borusan Yatırım Pazarlama (BRYAT)

VBTS kapsamında BRYAT paylarında 09/10/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/10/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

Naturel Enerji (NATEN)

VBTS kapsamında NATEN paylarında 09/10/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/10/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

Rodrigo Tekstil (RODRG)

VBTS kapsamında RODRG payları 12/10/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 26/10/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek.

Hissede halihazırda uygulanmakta olan brüt takas uygulaması ise tek fiyat işlem yöntemi ile birlikte 26/10/2020 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecek.

BİST’in tedbir kararına ilişkin açıklamasında ayrıca şu bilgilere yer verildi:

VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

SPK’nın 30/06/2020 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-30 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili kararları uyarınca, Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem gören paylarda işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi devreye alındı. Bu kapsamda ilgili paylarda gerekli koşulların oluşması halinde kademeli olarak ve bir sonraki seviye tedbir uygulanırken önceki seviye tedbirin veya tedbirlerin uygulanmasına devam edilmek suretiyle;                                                    1) 15 gün süre ile birinci seviye “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı” tedbiri,                      2) 15 gün süre ile ikinci seviye “Brüt Takas” tedbiri,                                                          3) 15 gün süre ile üçüncü seviye “Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme” tedbiri uygulanıyor.  Hisselere ilişkin alınan tedbir kararları ise Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyuruluyor.

Kaynak: borsagundem.com