BORSA ANALİZ: 19-23 EKİM HAFTALIK TAHMİNLERİM

0
754

Haftayı %1,04 artışla 1.192,73 puandan kapatan Bist100 endeksi geçen haftayı pozitif bir görünümle geçirdi. Teknik olarak bu bantlarda tutunabilmesini önemli görüyorum. Güne hafif alıcılı bir başlangıç yapılmasını bekliyorum.

Yaşanan küresel ve ulusal gelişmeler yine borsa endeksinin yönünü belirleyecektir. Pandemi süreci tabii ki ilk takip etmemiz gereken konu özellikle Avrupa’da artan vaka sayıları korkutucu boyutta ülkemizde de artışlar söz konusu eskisi kadar olmasa da pandemi süreci endeksler üzerinde risk algısı yaratmaya devam ediyor.

Karabağ savaşı ve özellikle Rusya’nın tutumu ilgilenmemiz gereken en önemli husus olmalı bununla beraber ABD seçimleri yaklaşmakta olup seçim anketleri bize net sonuçlar vermemektedir. Biden ve Trump arasında yapılacak son TV düellosu bu hafta yapılacak. ABD ve Çin arasında yine ekonomik riskler gündemde gelişmelere göre yurt dışı piyasalarla paralel olarak etkileri bist100’e de yansıyacaktır. Doğu Akdeniz olayı şuan gündemden düşmüş durumda takip etmeliyiz. Pozitif olarak ise ABD’nin teşvik paketi konusunda olumlu ilerlemeler var bu hafta sonuçlanmasını bekliyorum.

Geçen hafta beklentimi dile getirdiğim karadenizde bulunan yeni rezerv ise Cumartesi Erdoğan tarafında açıklandı ancak rezerv miktarı yine yaratılan beklentilerin altında kaldı bununla alakalı fiyatlama yapmış şirketler için negatif olarak görüyorum .Yurt içinde ise MB bu hafta faiz toplantısı gerçekleştirecek olup 200 baz puan artış beklenmekte.

Bist100 endeksindeki pozitif görünüm teknik olarak devam etmekte olup bu haftayı bu bantlarda geçirmesini önemli buluyorum tabi artık bankaların sahneye çıkması gerekiyor. Pivot rakamlara geçecek olursak 1.200,00 -1.215,00 puanları direnç , 1.190,00- 1.183,00 destek olarak gözükmekte.

Stratejiye gelecek olursak; ABD seçimlerine kadar endekslerdeki pozitif görünümün devamını bekliyorum. Ancak kasım ayı daha zorlu geçebilir stratejinizi buna bağlı belirleyebilirsiniz. Ekim sonuna kadar daha uzun vade kasım ayında trade işlemleri mantıklı olabilir. Bu hafta hareketli olmasını beklediğim sektörler bankalar , Turizm, gıda ve perakendecilik olacak.

Haftalık Takip Listem:

Kartn: Şirketin yönetim kurulu toplantısında %2543,6244 oranında bedelsiz sermeye artırımı kararı çıkmıştır.

Tektu: Teknik olarak sıkışan üçgen yukarı kırılmış olup artan işlem hacmi dikkat çekmektedir. Devlete tarafında Turizm şirketlerine yapılacak teşvik paketi olumlu yansıyacaktır.

Petkim: Şirket Suudi Arabistan menşeli bir ürünün kullanılması karşı damping soruşturması açtı pozitif görüyorum bu durumu.

ALBRK: Geçtiğimiz hafta yaşanan artan işlem hacmi takip etmeye değer ayrıca hisse teknik olarak çok iyi görülmekte. Şişe: Yapılan birleşme öncesi oluşan pozitif görünüm birleşme sonrası yerini düşüşlere bırakmıştı. Ancak düzeltme olabilecek bu düşüşün destek noktasında sonlandığını düşünmekteyim.

İhlgm: Şirketin Spk ya yaptığı %50 Bedelli sermaye artışı kabul edildi yükselişine devam etmesini bekliyorum. 2.24 TL ilk gitmek isteyeceği noktalar olabilir.

Diğer Şirketler: Mavi, Tire, Gsdho, Yunsa, Gerel.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmamakla beraber kendi görüşlerimden oluşmaktadır. Herkese iyi bir hafta diliyorum, bol kazançlar.

                                                                                                        Hakan AKGÜN                                                                                                    Matematik Öğretmeni  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here