BORSA ANALİZ: 12-17 EKİM HAFTALIK TAHMİNLERİM

0
732

Haftayı  %1,32 artışla 1.165,70 puandan kapatan Bist100 endeksi geçen haftayı 1.140-1.165 bandında tamamladı. Macd indikatörün güçlenerek pozitif bir hal alması ile bu haftanın pozitif bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz 1.116-1.119 bandı takip edeceğimiz aralık olmalı 1.119 direncini  kırdığımız taktirde ise endeksin daha önce yaptığı zirveleri aşarak 1300 puan bandına ulaşabileceğini düşünüyorum.

Teknik anlamda Ema100 ve Ema50 ortalamalarının üzerine atmış durumdayız macd ve rsi indikatörleri de oldukça pozitif bir görünümde. Temel olarak ise Küresel ve  Yurt içi risk durumları da tabi ki söz konusu. Küresel ölçekte, aşı çalışmaları, pandemi sürecinde vaka artışları ile gelebilecek ek önlemler, Abd seçimleri, Karabağ savaşı, Doğu Akdeniz sorunu ilk aklımıza gelen gelişmeler olacak  ve gündem kesinlikle takip edilmeli. Bu başlıklarda gelebilecek olumsuz ve olumlu haberler endeksin yönünü belirleyecektir. Yurt içi ise takip edilmesi gereken en önemli husus karadenizde bulunması beklenen yeni doğalgaz rezervi olacaktır. Bununla ilgili geçtiğimiz hafta çeşitli duyumlar alındı ve kısa süre içinde yeni bir müjde gelebilir. Bu doğrultuda enerji ve petrokimya şirketleri takibe alınmalıdır özellikle ilk doğalgaz haberinde pozitif yönde ayrışan şirketlere portföyde yer vermek isabetli olacaktır.

Endeks için pivot puanlar yukarı yönde 1.170,70-1.190,00 ve aşağı yönde 1.114,00 -1.120,00 noktaları olacaktır. 1.114,00 puan bir düzeltme olarak düşünülebilir ancak 1.120,00 puan altı kesinlikle stop olmamız gereken noktadır. Bu noktalar takip edilerek haber akışlarına göre stop noktaları belirlenmelidir.

Sektörel olarak Enerji, Gyo, İnşaat ve Bilişim bu hafta pozitif görünümlerini sürdürecektir. Bunlara ek olarak otomotiv beyaz eşya ve gıda sektörleri de bu haftayı hareketli geçirecektir.

Haftalık Takip Listem:

Odas: Şirkete bağlı Çan Kömür ve İnş A.Ş yatırım teşvik belgesi almıştır. Ayrıca teknik olarak güçlü görünümle beraber gelebilecek doğalgaz haberleri de hisseye olumlu yansıyacaktır.

Petkim: Şirket %20 bedelsiz sermaye artışı kararı almış olup Spk ya başvuru sürecine girmiştir. Artan hacim ve yabancı alımın artışı ayrıca yine doğalgaz rezervi haberleri hisse için olumlu gelişmelerdir.

Özgyo: Teknik olarak sıkışan üçgen yukarı kırılmış olup artan işlem hacmi dikkat çekmektedir. Geçen hafta yaşanan GYO rallisine bu hafta dahil olacağını düşünüyorum.

İsfin: İş Bankası iştiraklerinin yükselişine ayak uyduramayanlardan. Teknik olarak olumlu görünümden faydalanarak hissenin bu haftayı pozitif geçireceğini öngörebiliriz. 1.95 üzeri oldukça pozitif.

Şişe: Yapılan birleşme öncesi oluşan pozitif görünüm birleşme sonrası yerini düşüşlere bırakmıştı. Ancak düzeltme olabilecek bu düşüşün destek noktasında sonlandığını düşünmekteyim.

İhlgm: Şirketin Spk ya yaptığı %50 Bedelli sermaye artışı başvurusunun bu hafta içi kabul olacağını düşünmekteyim ayrıca İhlas grubu genel olarak pozitif bir ayrışma gösterebilir.

Smart: Bilişim sektöründe fiyat olarak ucuz kalan hisselerden Ana İştiraki Kafein yazılımında fiyat olarak gerinde kaldı bu farkı kapatacağını düşünüyorum. Teknik olarak çok güçlü duruyor.

=Herkese iyi bir hafta diliyorum, bol kazançlar.=

                                                                                                        Hakan AKGÜN                                                                                                          Matematik Öğretmeni

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here