Nakitsiz işlem hacmi 482 milyar doları aştı

10
243
22 Ekim 2018 Pazartesi, 09:57  Güncelleme: 22 Ekim 2018 Pazartesi, 09:59

Capgemini ve BNP Paribas tarafından yayınlanan World Payments Report 2018’de, ankete katılanların yüzde 85.9’una göre dağıtık defterlerin birbiriyle çalışmakta yetersiz kalmasını ana endişe sebebi olarak görüyor.

Gelişmekte olan pazarlar, dijital ödemelerde yaşanan patlamayı körüklüyor. Capgemini ve BNP Paribas tarafından yayınlanan World Payments Report 2018’e göre, büyük teknoloji şirketlerinin ödeme alanına giriş yapmasıyla birlikte ödeme teknolojilerindeki inovasyonun çehresi belirsiz hale gelirken, geleneksel finans kuruluşları ise fintech şirketleriyle yapmak istedikleri iş birliklerinde teknik ve yasal karmaşıklığa takılıyor. Fintechistanbul’da yer alan habere göre rapor, ödeme teknolojilerinin yeni düzenini büyütmek için sadece bankaların yaptığı atılımların yeterli olmayacağını vurguluyor. Nakitsiz ödeme işlemlerinin 2021’e kadar yıllık bileşik büyüme oranının yüzde 12.7’ye ulaşacağını öngören raporda, 2015-2016 yıllarındaki yüzde 10.1’lik büyüme sonrası toplam nakitsiz işlem hacminin 482.6 milyar dolara ulaştığı ifade ediliyor.

PATLAMANIN SEBEBİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER

Nakitsiz işlemlerdeki bu patlama ise gelişmekte olan pazarlar sayesinde gerçekleşiyor. Rusya’da 2015 ve sonrasında yıllık bileşik büyüme oranı yüzde 36.5 seviyesine kadar ulaşırken, bunu yüzde 33.2 ile Hindistan ve yüzde 25.8 ile Çin takip ediyor. Olgunlaşmış pazarlarda ise ortalama yüzde 7’nin üzerinde istikrarlı bir büyüme yaşanıyor. 2021 yılına gelindiğinde ise dünya genelinde gerçekleşen nakitsiz işlemlerin hemen hemen yarısının gelişmekte olan pazarlarda gerçekleşeceği öngörülüyor. Bugünkü tabloda, gelişmiş pazarlar yüzde 66.3’lük payıyla baskın durumdalar. Ödeme dünyasında yıkıcı dönüşümün hızlanması ve pazara yeni girişlerin artmasına karşın, yasal mevzuatlara ilişkin bariyerler ve teknik karmaşıklıklar, ödeme ekosistemindeki inovasyonun önünü tıkayan zorluklar olarak raporda yerini alıyor. Öte yandan yüksek güvenlik beklentileri de geleneksel finans kuruluşlarının endişe duyduğu konu başlıkları arasında yer alıyor.

10 YORUMLAR

  1. LAURIE WHITWELL AT PRIDE PARK: The flag-waving had barely finished and the sound system only just switched off when Matej Vydra sensed an opening for Derby. Derby 2-0 Nottingham Forest: Matej Vydra stars with a wonder strike and an assist to fire Gary Rowett’s side to victory in the East Midlands Derby

  2. Если Вы ищете “гидромуфта привода вентилятора” в интернет магазине запчастей для автомобилей Subaru Vivio autocomponent63.ru – это качественные детали, лучшие специалисты и быстрота заказа. Потребность купить запчасти для авто возникает переодически, ведь авто изнашиваются по частям. И с этим согласятся все автовладельцы со стажем. Рынок запчастей для авто в наши дни – пестр и просторный, с этим также нельзя не согласиться. Именно из-за этого подбор запчастей для авто как и поиск автозапчастей по авторазборам может оказаться проблематичным. Но только не для тех, кто обратился в интеренет-магазин автозапчастей autocomponent63.ru. Если Вы ищете автозапчасти, аналоги автозапчастей, авторазбор, дешевые запчасти, запчасти для авто в Кинеле, запчасти для иномарок в Самаре – считайте, Вам повезло. Каталог запчастей для иномарок на сайте нашего интернет-магазина – прост и удобен. К тому же, здесь к Вашему вниманию богатейший ассортимент. Единственное, чего чего здесь не встретить – это б/у запчасти для иномарок и детали сомнительного происхождения, поскольку мы гарнтируем высокое качество. Не нужно больше спрашивать у поисковика, где найти автозапчасти официальный сайт для иномарок, то, что Вам нужно – это autocomponent63.ru.
    Запчасти для машин: дешевые автозапчасти

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here