Bitcoin nedir ?

0
374

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC) Satoshi Nakotomo tarafından oluşturulan merkeziyetsiz Sanal Para Birimidir. Bitcoin bir kripto para birimidir. Sembolü ฿ ve kısaltması BTC‘dir.

Niçin oluşturulmuştur?

BTC blockchain teknolojisi alt yapısını kullanarak doların hakim olduğu dünyada özgürlük vaad eden bir sanal para birimidir. ABD’de 2008 yılında patlayan mortgage krizi ile oluşmuştur. Çünkü bu esnada küresel anlamda bir durgunluk söz konusuydu ve Avrupa ekonomisinden de çatlak sesleri geliyordu. Bu ortam para birimlerine olan güvenin azalmasına neden oldu. Bir merkez bankasına ve resmi kuruluşa bağlı olmayan dijital paranın ortaya çıkması için ideal ortam böylece oluştu.

Bitcoin güvenli mi?

Evet bir kredi kartına, bankaya vb. kulvardaki bir çok alana göre güvenlidir. Gelecekte blockchain altyapısı bir çok alanda kullanılabilecek bir altyapıdır.

Coin yatırımı yapılmadan bakılması gerekenler:

  • Coinin github üzerindeki faaliyetleri takip edin.
  • Coinin şirket faaliyetlerine bakın.
  • Coinin elle tutulur gözle görülür projeleri olup olmadığına bakın.
  • Topluluk sitelerine bakın ve en önemlisi bu sisteme güvenirseniz yatırım yapın.
  • All-in yapmayın. (Aç gözlülük öldürür.) Sizi üzmeyecek miktarlarda yatırım yapmanız tavsiye edilir.

Yatırımcı Çeşitleri Nelerdir?

Uzun vade yatırımcı:

Kripto paralarda ne kadar hacminiz varsa o kadar iyi kazanırsınız. Yatırım yaptığınız coinin 1 dolar olmasını beklemeden 0.01 dolarda bile hele Türkiye’de yaşıyorsanız iyi para kazanabilirsiniz. Burada sabırlı davranıp asla panik yapmayıp hodl etmeniz (elinizde tutmanız) gerekmektedir. Bu grup çok uzun süre hodl edebilir. Coinin değeri çok aşağıda iken alıp yükseldiğinde satabilir veya iyice bekleyip balina olabilir (whale: yani balina yüksek miktarda coini olan) içinde durduğu coinin fiyatını belirlemede bayağı bir etkisi oluyor.

Ayı sezonunun sonunda alıp boğa sezonuna kadar bekleyebilirseniz eğer sizi tatmin edecek çok iyi miktarda kazanabilirsiniz.

Kısa vade yatırımcı:

Günlük trade(alım satım) etmek bitcoin’e yüklü girip günlük 500 ile 2.000 üstü ve arası iyi kazancınız olabilir. (burada girdiğiniz miktar piyasa bilginiz, grafik okumanız bu kazancı arttırılabilir veya düşürebilir) Bu grup coinleri uzun süre hodl etmek genellikle bir kaç gün içinde / aynı gün içerisinde satar.

Orta vade yatırımcı:

Orta vadede iyi bir coine yatırım yapıp fırsatlara göre hareket eden bir grup yatırımcı anlamına gelmektedir.

Bu yazı bitcoin ve piyasa hakkında bilgi vermek için genel bir rehber niteliğinde olup sizin aleyhinize oluşabilecek zararı minimum seviyeye getirmeyi amaçlamaktadır. Bu yazıda paylaşılan bilgiler tecrübe ve genel gözlemlere dayanmaktadır. Yazının içeriğindeki bilgilerin hiçbiri (YTD) yatırım tavsiye niteliği taşımamaktadır. Oluşabilecek her türlü zarardan www.borsa.net.tr ve yazarları sorumlu tutulamaz. Okuyucu, kullanıcı yaptığı yatırımlardan kendisi sorumlu olup hiçbir şekilde maddi, manevi ve hukuki hak talebinde bulunamaz. Kullanıcı, okuyucu peşinen bu hükümleri kabul etmiş sayılır.