Benzin indirimi ÖTV’yi rahatlatacak

0
39599

Benzin fiyatlarındaki artışın vatandaşlara yansımaması için ÖTV gelirlerinden karşılanan eşelmobil sistemi şimdi tersine işleyecek.

luslararası piyasalarda ve dövizde yaşanan gelişmeler benzinfiyatlarında 35 kuruşluk bir indirime yol açtı. Devletin 15 Mayıs tarihinden bu yana akaryakıt ürünlerine gelen artışları ÖTV’den karşılamasından dolayı hali hazırda 63 kuruşluk bir alacağı bulunuyordu. Şimdi benzinde yapılan 35 kuruşluk indirimin ÖTV’yi rahatlatması bekleniyor.

Benzinde ve motorinde, zamlar ÖTV ayarlamasıyla 15 Mayıs’tan bu yana pompa fiyatlarına yansıtılmıyor. Eşelmobil sistemi ile zam ihtiyacı ÖTV gelirlerinden karşılanıyor. Böylece 15 Mayıs 2018’den bu yana uygulama benzinde litrede 2,3750, motorinde 1,7950, LPG’de 1,778 oldu.

GÖZLER 28 KURUŞTA

Ardından geçtiğimiz ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı kararı ile akaryakıt ürünlerine ÖTV artışı getirildi. 15 Ağustos 2018 tarihinde artan fiyatların ÖTV’den karşılanma oranları dolayısı ile bir miktarının pompaya yansıyacak şekilde zam yapılmasıyla karşılanma oranları aşağı çekildi. Bu çekilmeden sonra yine artan ürün fiyatları dolayısı ile bugüne kadar akaryakıt ürünlerinde ÖTV’den karşılanma oranları benzinde 63 kuruş, motorinde 75 kuruş, LPG’de 85 kuruş oldu.

Son indirimden sonra gözler kalan 28 kuruşta. Şimdi uluslararası piyasalardaki ve dövizdeki gevşeme kaynaklı benzin fiyatlarında gelen 35 kuruşluk düşüş nedeniyle, devletin 15 Mayıs 2018 tarihini baz aldığı oranlar kapsamında devletin ÖTV alacağını benzine gelecek indirim oranında geri alması bekleniyor. Geri alınan ÖTV tutarından sonra kalan 28 kuruşluk ÖTV karşılanması bu miktarda olası bir indirimden sonrası olursa bunun da pompaya yansıtılacağı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here