26-30 EKİM HAFTALIK BORSA YORUMLARIM

0
9361

26-30 EKİM HAFTALIK BORSA YORUMLARI

Haftayı %64 puan düşüşle 1.190,63 puandan kapatan Bist 100 endeksi Cuma günü destek altına inerek yatırımcıları korkutsa da sonrasında 1.18,50 üzerine atarak derin bir nefes aldırdı. Piyasalarda bulunan risk faktörlerinin yanı sıra TCMB nin faiz kararı da endeks için olumsuz oldu.

ABD kaynaklı teşvik paketin de hala net gelişmeler yaşanmaması, küresel ve ulusal pandemi süreci ile jeopolitik riskler bu hafta yine takip etmemiz gereken konular olacak. 27 Ekimde telekonferans olarak yapılacak Citibank yatırımcı konferansına Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK katılacak olup teknoloji, ilaç, otomotiv, sigorta ve enerji sektöründe tanıtımlar yapacağı düşünülmekte. Yine Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve ABD Konut Satışları verilerini hafta içi takip edeceğiz. Yurt içi ise 1. Çeyrek Bilanço dönemine girmiş bulunmaktayız 2. Çeyrek de iyi bilanço sonuçlarına sahip olan şirketlerin güçlü şekilde devam etmelerini bekliyorum.

Bist100 endeksi üzerinde bulunan baskıların etkisiyle 1.117-1.200 puan bandında bir süre devam edecek gibi görünüyor. 1.117,90 üzerinde kalabildiğimiz sürece endeksten korkmamalıyız. 1.203,20 üst banda geçişimiz için önemli. Avrupa vadeleri haftayı negatif açtı bist100 içinde satıcılı bir açılış bekliyorum gün içinde tepkileri kovalamalıyız. 1.117 puan en önemli destek buranın altında stoplarımız devreye sokmalıyız.

Stratejiye gelecek olursak; yaşanan risk algıları endeks için negatif bir hava yaratmış durumda stoplara dikkat ederek kısa vadeli yatırımlar riski azaltabilir. Pandemi sürecinde gözde olan şirketlere yeniden yönemlimler görülmekte Sağlık sektörü haftanın yıldızı olabilir.. Bu hafta hareketli olmasını beklediğim sektörler Gıda , İlaç-Kimya, sağlık ve parakendecilik olacak.

Haftalık Takip Listem:

Arçelik: güçlü bilanço ile pozitif görünüm devam etmekte.
Tektu: Teknik olarak güçlü görünüm sürmekte. Flama oluşumu bulunan hisse senedi için 2 TL üzeri fiyatalar önemli.
Ecilc: Teknik olarak iyi görünüyor pandemi süreci pozitif etki yaratmakta hisse için.
Alkim: Alkim Pandemi döneminin yıldızlarında biri olmasına rağmen sonrası yatırımcısını pek memnun edemedi ancak yatırımcısının yüzünü güldürecek gibi gözüküyor. 15 TL üzerinde kaldığı müddetçe pozitif görüyorum.
Şişe: Bugün bilanço açıklamasını bekliyoruz güçlü olacaktır. Teknik olarak iyi görünen Hisse senedinde en pozitif durum çok güçlü döviz stokları bilanço için çok olumlu.
İhlgm: Benim beklentilerim her zaman yüksek olduğu bir şirket. Yapılan sermaye arttırım süreci bu hafta sonlanıyor. Rüçhan kullanımı için son gün 02.11.2020 tarihi o güne kadar baskı devam edecektir sonrası bu sürecin hisseye olumlu yansıyacağını düşünüyorum.
Diğer Şirketler: Deva, Tatgd, Selec, Mpark,Eczyt, Rtalb
Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmamakla beraber kendi görüşlerimden oluşmaktadır.

Herkese iyi bir hafta diliyorum, bol kazançlar.
Hakan AKGÜN