1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun

0
307

1 Mayıs işçi vе еmеkçi bayramı kutlu olsun. Emеk çalışanın, hak еmеğinin karşılığını almak için mücadеlе еdеnindir. Emеğimizin karşılığını almak vе mücadеlеmizе sonuna kadar dеvam еtmеk dilеğiylе 1 Mayıs işçi bayramınız kutlu olsun.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçilerin günde 12 saat, haftada 6 gün olarak çalışma takvimine karşın, 8 saatlik çalışma talepleri üzerine işi bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon insan katıldı. 6 binin üzerinde siyahi ve beyaz işçiler birlik içinde beraber yürüdüler. Siyahilerin birçok haktan yoksun olduğu gibi o dönemde Luizvil’deki parklar, siyahilere yasaktı. Siyah ve beyaz işçilerin beraber yapmış olduğu bu gösteride siyahiler ve beyazlar sokaklarda dolanarak Ulusal Park’a girdiler. Böylece ön yargılar yıkılmış oldu.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde de devam etti. Ta ki, 4 Mayıs’ta Kanlı Haymarket olayına kadar.

Uygulanan bu baskılar gösterilerin tekrardan yapılmasını engelledi. 1889’da toplanan İkinci Enternasyonel’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs günü tüm dünyada “ Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanılması kararlaştırıldı.

Zamanla 8 saatlik iş gücü birçok ülkede resmi olarak kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve beraberlik dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğine büründü.