Yurtiçi piyasalarda “not” korkusu

By on Ağustos 6, 2014

Yurtiçi piyasalarda hem iç hem dış kaynaklı haberler ile dünkü satıcılı seyir artara devam ediyor. Hafta içinde beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamlarının ardından, Cuma günü açıklanacak olan Moody’s Türkiye değerlendirmesine yönelik olumsuz beklentiler satış baskısını artırıyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dün, Moody’s tarafından artı yönde değil eksi yönde bir beklentisi olduğunu ifade etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da, Twitter hesabından yaptığı yorumda, “Türkiye’nin kredi notunu düşürmeye yönelik bir takım girişimlerin olduğuna dair söylentiler var” dedi.borsa2

Dünü yüzde 2.14’ün üzerinde kapatan Dolar/TL, yükselişi bugün de sürdürerek 2.1752 ile 31 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. borsa2Kur 13:30 itibarıyla 2.1734’te. Güne 2.8728 düzeyinden başlayan euro/TL, 7 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviye olan 2.9025’i görürken, aynı dakikalarda 2.90’dan işem görüyor. Sepet kur ise 2.5106’dan güne başlamasının ardından, 2.5380 ile 28 Nisan’dan bu yana en yükseği gördü ve 2.5366 düzeyinden fiyatlanıyor.

İki yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi ise son günlerdeki hızlı artışı bugün devam ettirerek 39 baz puan artışla yüzde 9.68 olarak 24 Nisan’dan bu yana zirveyi görürken, aynı dakikalarda yüzde 9.67’de.

Borsa İstanbul’da da dünkü satışlar bugün devam ediyor. BIST 100 endeksi dünü önceki kapanışa göre 1,251.4 puanlık hızlı düşüşle 80,641.86 puandan kapatmıştı. BIST 100 bugüne ise yüzde 0.72 düşüşle 80,060.17 puandan başlarken, 80 binin altına gerileyerek ilk seansı önceki kapanışına göre yüzde 1.12 düşüşle 79,738.64 puandan tamamladı.

ABD’de dün ISM endeksinin son sekiz buçuk yılın en yükseğinde gerçekleşmesi ile ekonomik verilerin iyi gelmeye devam etmesi ve toparlanmanın güç kazandığına yönelik işaretlerin artması, gelişen ülke para birimleri üzerinde satış baskısı yaratıyor. Ayrıca Rusya’ya yönelik yaptırımlar, Orta Doğu’daki gerginlik, gelişen piyasalardan çıkışların hızlanmasına sebep oluyor. Bu bağlamda Uzak Doğu ülkeleri hariç gelişen ülke para birimlerinin tamamında dolarkarşısında değer kaybı görülüyor.

Son iki günlük performanslara baktığımızda, TL dolar karşısında yüzde 1.13 kayıp ile en kötü performansı gösteren para birimi durumunda. TL’yi yüzde 1.03 kayıp ile Brezilye reali ve yüzde 0.96 gerileyen Macaristan forinti takip ediyor. Aynı süreçte Güney Afrika randı yüzde 0.87, Hindistan rupisi yüzde 0.66 ve Rus rublesi yüzde 0.72 kayıp yaşadı.

Bloomberg HT yayınına telefonla bağlanarak TL’deki hareketleri değerlendiren TEB Stratejisti Erkin Işık, yaşanan düşüşün çok fazla TL özlü düşünülmemesi gerektiğini ve bu hareketin dün başladığını belirtirken, “Son dönemde gelişmekte olan ülkelere fon girişinin güçlendiğini görmüştük, bu durum kar realizasyonu olarak düşünülebilir. Fed’in faiz artırımına yaklaşması ile portföyleri bir miktar küçültme isteği olabilir. Bunun kısa zamanda geri döneceğini düşünmüyorum, bir süre daha devam etmesini beklemek yerinde olur” ifadelerini kullandı.

Bir önceki haberimiz olan Seyahate harcanan para 3 milyar lirayı geçti! başlıklı Haberimizde Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.