Yabancı fonlar Türkiye’ye sermaye akıtmayabilir

By on Mayıs 21, 2013

Moodys’in Türkiye’nin notunu artırması yurtdışından gelecek sermaye akımlarında ciddi artış beklentisi oluştursa da, büyük fonların portföyleri farklı bir hikaye anlatıyor.

Dünyanın en büyük fonlarının portföylerine bakıldığında sırf “yatırım yapılabilir seviye” notunun yetmeyebileceği ortaya çıkıyor. Fonlar yatırım yaparken kredi derecelendirme kuruluşlarının notundan daha çok kendi analizlerini kullanıyorlar. Yatırım yapılabilir ülkelerin portföylerdeki büyüklükleri, notla orantılı olmayabiliyor.

Örneğin 350 milyar dolarlık varlığıyla ABD’nin en büyük yatırım fonu PIMCO Total Return Fund’ın portföyüne bakıldığında miktar olarak az da olsa “çöp” seviyesinde bulunan Mısır tahvilleri yer alırken, Türk tahvillerine direk yatırım yer almıyor.

Ancak 266,3 milyar dolarlık varlığı bulunan dünyanın en büyük emeklilik fonlarından California kamu işçileri emeklilik fonu Calpers’in portföyüne bakıldığında Haziran 2012′le biten mali yılında Türkiye’nin notu yatırım yapılabilir seviyesinde değilken bile 2041 vadeli Türk devlet tahvillerinin fon portföyünda yer aldığı görülüyor.

Marketwatch’a göre ABD’nin en büyük 25 yatırım fonundan biri olan Dodge and Cox Uluslararası Hisse Fonu’na bakıldığında da 3 Türk şirketine yatırım yapıldığı görülüyor. 40,6 milyar dolarlık varlığa sahip fonda Türk şirketlerine 1,025 milyar dolar yani fon büyüklüğünün yüzde 2,5 kadarı kadar hisse senedi yatırımı yapıldığı görülüyor. 24 ülkede yatırım yapan fon 2012’de Anadolu Efes’e 353 milyon, Yapı Kredi’ye 391 milyon, Sabanci Holding’e ise 351 milyon dolarlık yatırım yap portföy detaylarında yer alıyor.

ABD’de emeklilik ve yatırım fonlarının tüzüklerine göre bir ülkenin tahviline ve şirketlerinin hisselerini yatırım yapılabilmesi için, üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan (Fitch, Moody’s, S&P) ikisi tarafından o ülkeye yatırım yapılabilir notu verilmiş olması gerekiyor. Ancak bu kural portföylere bakıldığında belli bir seviyeye kadar esnetilebiliyor.

Yatırım fonlarının portföy detaylarına bakıldığında notun yüksekliğiyle yapılan yatırım arasında da direk bir ilişki bulunmuyor. Calpers, 2012’de S&P tarafından BB+ nota sahip Endonezya tahvillerinde 239,9 milyon dolarlık pozisyon tutarken, notu A+ olan İsrail tahvillerine sadece 15 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Özetle, yatırım fonlarının kredi notuna verdikleri önem Türkiye piyasalarında algılandığından daha farklı. Kredi notu çöp olan şirket ve ülkelerin tahvilleri ağırlıklı olarak yer almasa da portföylere girebiliyor. Portföyde yapılacak yatırım miktarı da kredi notuyla doğru olantılı değil.

Dünyanın en büyük ve bilindik yatırım ve emeklilik fonları kredi notlarından daha çok kendi araştırmalarına göre portföylerini oluşturuyorlar.

Bir önceki haberimiz olan Fransa-Almanya: Farklı dünyaların ülkeleri başlıklı Haberimizi de okumanızı öneririz.