`Vergi indirimi beklemeyin`

By on Kasım 1, 2013

79239Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi indirimi konusunda net konuştu: İndirim bekliyorsanız, beklemeyin. İndirim olmayacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek; otomotiv, iletişim, sigara, alkol ve akaryakıt vergilerinde indirim beklentilerini boşa çıkaracak bir açıklama yaptı.

5. İzmir İktisat Kongresi’nde konuşan Şimşek, Vergi indirimi bekliyorsanız, beklemeyin. İndirmeyeceğiz. Açık ve net olarak altını çiziyorum dedi.

Temel hedefin cari açığın azaltılması olduğunu belirten Şimşek, bazı sektörlerdeki ürünlerden alınan vergi rakamlarında indirime gidilemeyeceğini söyledi.

Şimşek, vergilerin 3-5 ürün dışında yüksek olmadığını dile getirdi ve şöyle devam etti: Otomotiv, iletişim sigara içki ve akaryakıt. Bunlar da zaten birleşik olarak yapılıyor. Açık söyleyeyim geçen yıl 60 milyar doları biz enerji ithalatına ödedik. Vergi indirimi bekliyorsanız, beklemeyin. İndirmeyeceğiz. Açık ve net olarak altını çiziyorum.

Çünkü bizim daha yüksek bir enerji ithalatına imkanımız yok. Cari açık boyutu şu anda en kritik boyuttur. Nitekim orta vadeli programa bütçeye bakarsanız en öncelikli temel hedef cari açığın azaltılmasıdır.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan JP Morgan`dan hisse değerlendirmesi! başlıklı Haberimizde Güncel ve JP Morgan konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.