Uluslararası piyasalar yön arıyor

By on Mayıs 28, 2013

Uluslararası piyasalar,ABD verileri öncesi yön belirlemeye çalışıyor.

Asya hisse senetleri, Açıklanacak olan tüketici güveni ve konut verileri öncesi, son altı günde ilk kez yükselirken, ABD endeks vadeli kontratları yükseldi ve ABD Hazine tahvilleri değer kaybetti. Japon Yeni zayıfladı, bakır düştü ve mısır sıçrama yaptı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi % 0.2 yukarıda seyrediyordu. Japonya’da Topix Endeksi yüzde 1.3’lük bir çıkış gerçekleştirdi. S&P 500endeks vadeli kontratları, ABD piyasalarının dün tatil nedeniyle kapalı olmasının ardından, y% 0.3 yükseldi. Dolar Endeksi, Japon yeninin dolar karşısında % 0.8 düşerek 101.79 seviyesine gelmesi ile birlikte, % 0.1 yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi üç baz puan yükselerek % 2.04’e çıktı ve son iki ayın en yüksek kapanışına doğru yönlendi. Mısır % 2.2 kadar yükseldi ve bakır % 0.7 geriledi.

Amerika tüketici güveni endeksinin bu ay son 6 ayın en yüksek seviyesine çıkması ve 20 Amerika kentindeki konut fiyatlarını takip eden S&P / Case-Shiller endeksinin ise 2006’dan bu yana en keskin yükselişini göstermesi bekleniyor.

Hong Kong’da JPMorgan Chase & Co. Asya ve gelişen piyasalar şef stratejisti Adrian Mowat, Bloomberg Teevision’a yaptığı değerlendirmede, Japonya’da pozisyon almamış halen çok sayıda uluslararası yatırımcı var, dedi ve Tüketicilerle ilişkili hisselere yönelmelerini tavsiye edeceğim. Süregelen kar revizyonlarını görmeye devam edeceğiz. Belki de bu, Japon hisselerini almak için yeterli bir geri çekilmedir yorumunda bulundu.

Bir önceki haberimiz olan Jim Rogers:Büyük çöküş kaçınılmaz başlıklı Haberimizde ekonomi ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.