`Türkiye için endişelenecek bir durum yok`

By on Haziran 26, 2013

World Economic Forum on the Middle East, North Africa and Eurasia 2012Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dünya borsalarını altüst eden Fed depremiyle ilgili, “Türkiye için endişe edecek bir durum söz konusu değil. Ekonomide revizyon yok. El ile gelen düğün bayram” yorumunda bulundu.

Çağlayan, müzakere tartışmalarının sürdüğü dönemde AB’nin lojistik üssü ve küresel finans merkezi konumundaki Lüksemburg’a ticari çıkarma yaptı.

Hürriyet’in haberine göre; Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul’dan Lüksemburg’a ilk doğrudan seferine katılan Çağlayan’ı taşıyan uçak uluslararası havacılık geleneklerine uygun olarak yıkandı.

ÇİN ENDİŞE YARATIYOR

Şanghay borsasında sert düşüşü hatırlatan Çağlayan, “Fed’in kararlarına odaklanmış durumdayız. Dünya Bankası büyüme rakamlarını revize ediyor. Çin’in rakamları dünyayı endişeye sevk ediyor. Büyümeyi aşağı revize etmesi dünya ekonomisini olumsuz etkiliyor. Türkiye dünya ile entegre bir ekonomidir. Dünyada yaşananlardan etkilenmemesi mümkün değil” dedi.

ENERJİ FİYATI ARTAR

Faiz politikasını Merkez Bankası’nın tespit ettiğini kaydeden Çağlayan, şöyle konuştu: “Merkez Bankası önce sözle sonra fiziki olarak müdahale etti. Dolar 1.94’ler seviyesine geldi. Bu da bizim enerji fiyatlarımızı artıracak. İthalatımızın yüzde 60’ı dolar, yüzde 40’ı Euro olunca fiyat dalgalanmaları yaratıyor. Borsa toparlanmaya başladı. Dolarda hedefte mümkün değil. Döviz fiyatlarının ihracatçı tarafından öngörülebilir rakamlar olması önemli. Bizim arzumuz faizlerin düşmesi. Nihayetinde psikolojik eşik kalacak.”

Türkiye ‘tek ayak’ üstünde bekletildi

AVRUPA Birliği’nin (AB) Türkiye’yi 53 yıldır tek ayak üstünde beklettiğini söyleyen Zafer Çağlayan, müzakere gerilimiyle ilgili de şu mesajları verdi: “AB’den gelen son açıklama bizim için heyecan uyandıran bir açıklama değil. Türkiye’nin AB müzakere süreciyle ilgili hoş olmayan açıklamalar vardı. AB 22. Faslın açılmasına karar vermiş. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Ben Türkiye’nin olmadığı AB haritasını eksik görüyorum. Türkiye’siz AB ekonomik olarak bir bacağı eksik demektir. Sert bir ortam yok. Protesto etmenin faydası yok. “

Endişeye gerek yok

Faizlerin daha da düşsün istediklerini bir kez daha söyleyen Çağlayan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yüzde 4.60’lara kadar düşmüştü son olaylara kadar. Dövizde hedef vermek mümkün değil. Türkiye için bir endişe söz konusu değil. Beni telefonla birçok sanayici arkadaşım arıyor. Ne olacak diye soruyor. Döviz fiyatlarının nereye gideceğini bilemem, müneccim değilim. Herkese biraz sabırlı olmalarını, dünya ekonomisini iyi izlemeleri gerektiğini söylüyorum. Bizim hedefflerimizi değişitirmez.“

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Piyasaların yeni kabusu Çin başlıklı Haberimizde bist, borsa ve Çin Borsa konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.