`Türkiye birçok ülkeden güçlü`

By on Mayıs 22, 2013

Moody’s’ten Carlson,Türkiye’nin, Baa3 notu ile derecelendirilmiş birçok ülkeyle kıyasla daha güçlü olduğunu görüyoruz dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Kıdemli Analisti Sarah Carlson, not artış kararında Türkiye’nin yapısal ve kurumsal reformlarının ağırlıklı olarak etkili olduğunu belirtti.

Geçen hafta Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılmasının ardından ilk kez AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Carlson, iki uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yatırım yapılabilir notuyla derecelendirilmesinin yaratabileceği olası güçlü sermaye akışlarının yönetilmesine karşı nasıl bir performans sergileyeceği sorusunu şöyle yanıtladı:

Türkiye’de uluslararası sermaye akışlarından kaynaklanabilecek olası şoklara karşı kırılganlıkları azaltmaya yönelik, yapısal reformları da içeren dikkate değer kurumsal ilerlemeler gördük. Bu alanda (sermaye akışının yönetimi) zaten gelişmelerin kaydedildiğini görüyoruz.

Türkiye’nin yapısal reformları, oluşabilecek sermaye akışından kaynaklı şoklara karşı kırılganlıkları azaltmakta etkili olabilir. Buna rağmen, Türkiye uluslararası sermaye akışı şoklarından muaf değil.

Bir önceki haberimiz olan Kredi kartı sahiplerini kızdıracak bir ücret daha çıktı başlıklı Haberimizde ekonomi ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.