‘Siyah kuğu’ etkisi uzaklaşıyor

By on Haziran 5, 2013

Hükümet karşıtı gösterilerin ülke geneline yayılmasıyla haftaya son 10 yılın en sert düşüşüyle başlayan borsa dün tepki alımları ve yatıştırıcı mesajlarla toparlandı. Beklenmedik etkisi nedeniyle ‘siyah kuğu’ olarak nitelendirilen ilk günkü düşüşün ardından borsa dün yüzde 4.87 topanlandı.

Gezi Parkı eylemlerinin etkisiyle haftaya yüzde 10.47’lik şok düşüşle başlayan Borsa İstanbul (BIST), dün siyasilerden gelen yatıştırıcı mesajlarla yaralarını biraz olsun sardı. Önceki gün son 10 yılın en sert düşüşüyle 76.984 seviyesine kadar gerileyen BIST 100 Endeksi, tepki alımlarıyla yüzde 4.87 artışla 80.733 seviyesine çıktı.

Hürriyet’ten Hülya Güler’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Abudullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ‘Gezi Parkı eymeleriyle ilgili görüşmesinin ardından öğlen saatlerinde gelen yatıştırıcı mesajlarını ‘can suyu’ olarak algılayan Endeks ikinci seanstaki yükselişini hızlandırdı. Endeks ikinci seansta 81.146 seviyesine kadar yükselirken, gün sonuna doğru gelen satışlarla yeniden 80 bin seviyelerine geldi.

SİYAH KUĞU ETKİSİ

Uzmanlar, son 3-4 yıldır piyasalarda Türkiye’ye yönelik ‘siyasi risk’ algısının oldukça zayıf olduğunu belirterek, “Haftasonu Taksim ile başlayan ve Türkiye geneline yayılan protesto gösterileri piyasaların hiç beklemediği ‘siyah kuğu’ olarak tanımlayabileceğimiz etkisi büyük bir olaydı. O nedenle de şok bir çıkış yaşandı. Dünkü toparlanmayı tam olarak ‘siyah kuğu’nun etkisinin geçtiği şeklinde yorumlamak için henüz erken. Bu tür siyah kuğu dediğimiz vakaların ardından yüzde 5-6 hatta yüzde 7’ler seviyesinde tepki alımları doğaldır. Alıcılı piyasanın sürmesi önemli. Endeksin hafta boyunca bu şekilde toparlanarak devam etmesi ve önümüzdeki haftaya 82.500 seviyesinden girmesiyle, bu etkinin geçtiğini ancak söyleyebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

82.500 YENİ DİRENÇ

Piyasa uzmanlarının yaptıkları analizlere göre, 80 bin seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan endekste şu an için toparlanma zayıf. 82.500 seviyesinin geçilmesi durumu tepki alımlarını güçlü hale getirebilir. Piyasalarda sık kullanılan ‘mal alıcı varsa verilir’ ifadesini hatırlatan bir analist, “Önceki gün de, dün de satış yapılırken piyasadaki alıcı güçlü değildi. Dolayısıyla endeksin mevcut seviyelerden daha gerilere gitmesi beklenmiyor” şeklinde konuştu.

Hükümete yönelik siyasi protestoların yoğunlaşmasının etkisiyle BIST-100 endeksi önceki yüzde 10.47 düşüşle 76.983 puandan kapanarak 26 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeye gerilemişti.

kaynak

Bir önceki haberimiz olan Yasaklar geldi, hisseler düştü! başlıklı Haberimizi de okumanızı öneririz.