Restoran şirketinde dev satınalma!

By on Mayıs 15, 2013

Dev restoran zincirinde milyon dolarlık satış anlaşması!

 ABD’li fast food devi Burger King, Almanya’daki iştirakı Burger King GmbH’i Ergün Yıldız ve Rusyalı Aleksandr Kolobov’un ortağı olduğu Yi-Ko Holding GmbH’e sattı. Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rusya’da Burger King’in franchise haklarını elinde bulunduran Aleksandr Kolobov’un, ortağı Ergün Yıldız ile birlikte sahibi olduğu Yi-Ko Holding, Burger King’in Almanya’daki iştirakı Burger King GmbH’i 91 restoranı ile birlikte satın aldı.Satış maliyeti açıklanmazken, Yıldız ve Kolobov’un beş yıl içinde Almanya’da yeni Burger King restoranları açmak ve 57 restoranı 1,5 yıl içinde restore etmekle yükümlü oldukları açıklandı.

Almanya, Burger King için ABD’den sonra ikinci büyük pazar konumunda. Aleksandr Kolobov’un sahibi olduğu “Burger Rus” şirketi, 2010 yılında Rusya’da franchise sistemiyle ilk Burger King’i açmıştı. Bugün Rusya genelinde Burger King’in franchise sayısı 140’a ulaştı.

Almanya’da ise Burger King’in 160 franchise’ı ve 673 restoranı bulunuyor. Satış anlaşmasının bedelinin 240 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 57 restoranın tadile edilmesi yükümlülüğünden dolayı, Yi-Ko Holding’in Burger King’e 100 milyon dolar civarında ödeme yapmış olabileceği de belirtiliyor.

Bir önceki haberimiz olan Yabancı yatırımlar otelcilikle büyüyecek! başlıklı Haberimizde altın, borsa ve borsa haber konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.