Ramazanda `altın` almayın!

By on Temmuz 11, 2013

altinDarphane grevi Antalya’daki kuyumcuları etkiledi. Kuyumcular vitrinlerine Çeyrek, yarım, tam altın yok yazdı.

Öte yandan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Kameroğlu, Vatandaşlara ramazan ayı boyunca Darphane altını almamalarını tavsiye ederim. 22 ayar tel bilezik alabilirler, şu anda Darphane’nin altınından daha ucuz diye konuştu.

FİYATLARI ETKİLİYOR

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ndeki grev kararının yansımalarını değerlendiren Kameroğlu, Darphane grevinin külçe altın fiyatlarıyla değil, Darphane’nin basmış olduğu Darphane altınlarının piyasada bulunup bulunmamasıyla ilgili olduğunu belirtti.

Bu konuda Darphane’nin grev kararının en kısa sürede çözülmesini istediklerini dile getiren Kameroğlu, şöyle dedi:

Grev kararından önce de Darphane’nin ürettiği, bastığı altınlar piyasada bu işi yapanlar tarafından, fırsatçılar tarafından ve aşırı talepten dolayı ciddi şekilde yükselmiş durumdaydı. Darphane’nin grev kararından sonra da mevcut olan işçilik fiyatı yüzde 50 arttı. Yani birileri haksız şekilde para kazanacak, kayıt dışı para kazanacak. Hepsi vatandaşın cebinden çıkacak.

Darphane altınlarının ziynet eşyası olarak alınıp satıldığını ve ramazan ayı sebebiyle düğün ve nişanlar azalacağı için talepte de ciddi oranda düşüş yaşanacağı bilgisini veren Kameroğlu, altın almak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu:

Vatandaşlar Darphane altını, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını almak için acele etmesin. Darphane altınları şu anda normalden fazla fiyata satılmaktadır. Bu altınların alınması, fırsatçıların haksız yere para kazanmasına sebep olacaktır. Dolayısıyla ben vatandaşlara ramazan ayı boyunca Darphane altını almamalarını tavsiye ederim. Onun yerine klasik 22 ayar tel bilezik alabilirler. Klasik tel bilezik şu anda darphanenin altınından daha ucuz.

Bir önceki haberimiz olan Merkez Bankası şimdi ne yapacak? başlıklı Haberimizde dolar, Güncel ve Merkez konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.