Piyasalardaki hareketlilik Türkiye’ye özel değil

By on Haziran 22, 2013

Ali BabacanAli Babacan, dış  piyasalardaki hareketliliğe ilişkin, “Bu hareket beklenen bir hareketti sadece zamanı bilinmiyordu, dolayısıyla er yada geç  beklenen bir hareket oldugunu bildirip bizim yaşadığımız durumun ülkemize özel bir durum olmadığını tüm gelişmekte olan ülkelere dair bir hareketlilik olduğunu belirttiler.

Babacan açıklamalarından satır başları:

“22 Mayıs’tan bu yana süreye baktığımız da bahsetmiş olduğum ülkelerde hareketlilik çok yoğun. Dolayısıyla bu hareket beklenmeyen hareket değildi. Bunu ben yaklaşık 2-3 ay önce hatta basında da bayağı yazıldı, çizildi. Bu Amerikan Merkez Bankası’nın arkasından Avrupa Merkez Bankasının ve nihayetinde bir süre sonra da Japon Merkez Bankası’nın para politikalarında değişiklik olacağı, önce gelişme hızını düşürecekleri sonra durduracakları ve bir süre sonra da geri çekmeye başlayacakları bir sürpriz değil, bunun sadece zamanlaması bilinmiyordu. Zamanlamasının ne zaman olacağı hakkında kendilerinin de bir fikri yoktu. Buna dikkat edilmesi gerektiğini, bunun er ya da geç başlayacağını ve bu hareketlere herkesin hazır olması gerektiğinde ben zamanında bundan 2-3 ay önce söylemiştim. Dolayısıyla bu er ya da geç olacak bir hareketti. Ama Türkiye ekonomisinin temellerine baktığımız zaman gerçekten güçlü bir kamu maliye yapımız var. Dolayısıyla bir yandan piyasadaki otomatik dengeleyiciler bir yandan da ilgili kuruluşlarımızın daha aktif bir şekilde alacağı tedbirlerle bu piyasa hareketleri de takip edilecektir, yönetilecektir.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Günlük kayıp 33 milyar TL başlıklı Haberimizde Fed, finans ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.