Piyasalarda FED kabusu

By on Ağustos 16, 2013

fedUluslararası piyasalarda, ABD verilerinin iyi çıkmaya devam etmesi ile birlikte Fed endişeleri artıyor.

Asya hisse senetleri, ABD’de işsizlik başvurularının beklenmedik bir şekilde düşerek yaklaşık altı yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, Fed’in teşvikleri azaltacağı endişelerinin güçlenmesi sonucu değer kaybetti ve bu haftaki kazancını daralttı. Tahvil riski yükseldi, Şanghay hisse senetleri hızlı bir çıkış yaşadı ve bakır sanayi metallerindeki yükselişlere öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:362da, yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu ve endeks, bu hareket sonucu, haftalık kazancını yüzde 0.3’e daralttı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 yükseldi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 3.2 yükseldi. Japonya’da kredi riski son yedi haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Bakır ve çinko en az yüzde 1.1’lik ralli yaptı. Yeni Zelanda Borsası, Wellington yakınlarında meydana gelen deprem sonrası tüm işlemleri durdurdu.

Japonya hisse senetleri, Şef Kabine Sekreteri Yoshihide Suga dahil yetkililerin dün, Başbakan Shinzo Abe’nin kurumlar vergisinde indirime gidilmesine yönelik bir talimat vermediğini kaydetmelerinin ardından değer kaybetti. ABD’de bugün konut başlangıçları ve tüketici güveni açıklanacak. Bu veriler, dün işsizlik başvurularının son altı yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından güçlenen Fed’in teşvikleri azaltacağı endişelerine katkıda bulunabilir.

Auckland’da, aracı kurum ve refah yönetim şriketi First NZ Capital Ltd.’nin stratejisti Chris Green, Piyasa, Fed’in gelecek ay varlık alımlarını azaltacağına ikna olmuş görünüyor, dedi ve Piyasanın, teşviklerin azaltılmasının ABD ekonomisindeki iyileşme ile birlikte gelecek olmasından dolayı, kısmen temel olarak iyi bir işaret olduğunu hazmetmesi gerekiyor değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan `Altın`da yukarı yönlü tahminler artıyor başlıklı Haberimizde döviz, ekonomi ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.