Nisan’da cari açık 4,79 milyar dolar

By on Haziran 12, 2014

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre cari işlemler açığı Nisan’da 4,79 milyar ile Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.Cari açık yılın ilk dört ayında bir önceki yıla göre 8,3 milyar dolar azarak 16,4 milyar dolar oldu.Net hata noksan ise Nisan ayında 873 milyon dolar oldu. Ocak – Nisan döneminde ise 5,79 milyar oldu.

hesaplamaTCMB’DEN GELEN AÇIKLAMALARIN SATIR BAŞLARI

• Bu gerilemede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 8.139 milyon ABD doları azalarak 17.402 milyon ABD dolarına düşmesi ve net hizmet gelirlerinin 621 milyon ABD doları artarak 3.990 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

• Parasal olmayan altın kalemi altında, bir önceki yılın dört aylık döneminde 3.447 milyon ABD doları net altın ithalatı gerçekleşmişken, bu yılın aynı döneminde 1.340 milyon ABD doları net altın ihracatı olmuştur.

• Turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 239 milyon ABD doları tutarında artarak 5.845 milyon ABD dolarına, turizm giderleri de 171 milyon ABD doları tutarında artarak 1.667 milyon ABD dolarına ulaşmıştır.

• Yatırım geliri dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı
dönemine göre 322 milyon ABD doları artarak 3.011 milyon ABD doları olarak
gerçekleşmiştir.

SERMAYE VE FİNANS HESABI

Yurtdışı yerleşiklerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın dört aylık dönemine göre 1.607 milyon ABD doları artarak 5.118 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

• Yurt içinde yerleşik kişilerin yurt dışında yaptıkları net yatırımlar, 361 milyon ABD doları artarak 1.286 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.
• Yurtdışında yerleşik kişiler hisse senedi piyasasında Nisan ayındaki 579 milyon ABD doları net alımla birlikte Ocak-Nisan döneminde 987 milyon ABD doları tutarında net alım gerçekleştirmiştir.
• Devlet iç borçlanma senetleriyle ilgili olarak yurtdışı yerleşikler, Nisan ayındaki 467 milyon ABD doları tutarında net alıma rağmen dört aylık dönemde 3.407 milyon ABD doları tutarında net satım gerçekleştirmiştir.

• Uluslararası sermaye piyasalarında Nisan ayında gerçekleştirilen 1.386 milyon ABD doları tutarındaki tahvil ihracıyla birlikte Genel Hükümet, dört aylık Dönemde yurtdışı piyasalardan 2.284 milyon ABD doları tutarında net kullanım gerçekleştirmiştir.

• Yurtdışında gerçekleştirilen tahvil ihraçları yoluyla Nisan ayında bankalar, 1.738 milyon ABD doları net borçlanma yaparak dört aylık dönemde 2.199 milyon ABD doları net borçlanmagerçekleştirmiştir. Diğer sektörler ise Nisan ayında 500 milyon ABD doları tutarında yılın ilk yurtdışı tahvil ihracını gerçekleştirmiştir.

• Bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1.146
milyon ABD doları azalmıştır.

• Genel Hükümet, yurtdışı piyasalar ve diğer uluslararası kuruluşlardan sağlanan uzun vadeli kredilerle ilgili olarak 505 milyon ABD doları net geri ödemede bulunmuştur.

• Bankacılık sektörü, kısa vadeli kredilerde 985 milyon ABD doları tutarında net geri ödeme yaparken, uzun vadeli kredilerde 2.257 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirmiştir.

• Diğer sektörlerin net kredi kullanımı, bir önceki yılın dört ayına göre 1.429 milyon ABD doları tutarında artarak 3.033 milyon ABD doları olmuştur.

• Yurtdışında yerleşik Türk vatandaşlarınca Merkez Bankası nezdinde açılan mevduat hesaplarında 508 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçi bankalarda tuttuğu mevduat hesaplarında ise 855 milyon ABD doları net çıkış gerçekleşmiştir.

Rezerv varlıkların içinde bulunan resmi rezervler 2.158 milyon ABD doları tutarında azalmıştır.

Bir önceki haberimiz olan Dünyanın en büyük 15. ekonumisiyiz.. başlıklı Haberimizde ekonomi, Güncel ve gündem konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.