Merkez faizi indirecek mi?

By on Nisan 7, 2014

basciBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Faiz indirimi yapın’ çağrısına rağmen, Merkez Bankası’nın Londra’da yabancı yatırımcılara mevcut faizlere devam edileceği sözünü verdiği öğrenildi. Merkez Bankası’nın yaptığı bu açıklamayla yabancı yatırımcılar nezdinde oluşacak bir paniğin anında önlemiş olduğu belirtildi.

Merkez Bankası yönetiminin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Faiz indirimi yapın’ sözlerine rağmen, faiz indirimi yapılmayacağını söylediğini öğrendik. Hürriyet’ten Erdal Sağlam’ın haberine göre; Merkez Bankası yöneticilerinin Başbakan’ın bu sözlerinden sonra Londra’da bir araya geldikleri yabancı yatırımcılara indirim yapılmayacağını açıkça söylemişler.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Londra’da yabancı yatırımcılara sunum yaptı ve enflasyon hedeflerine uyum sağlayana kadar sıkı para politikasının devam edeceğini anlattı. Bu konuşmanın ertesinde, geçtiğimiz cuma günü sabah saatlerinde Başbakan Erdoğan, “Seçim de bitti, kurlar da indi. Artık Merkez Bankası nasıl olağanüstü toplantı yapıp faizleri artırdıysa, şimdi de olağanüstü toplanıp faizleri indirmesi lazım” şeklinde konuştu.

LONDRA’DA PANİĞİ ÖNLEDİLER

Bu konuşma piyasalarda büyük yankı uyandırırken, bu sözlerin yarım saat sonrasında Merkez Bankası’nın yine Londra’da yeni bir toplantısı başladı. Bu toplantıda ister istemez Başbakan bu sözleri hatırlatılıp sorular yöneltildiğinde, yetkililer yüzde 10 olarak uygulanan faiz oranlarında bir indirimi düşünmediklerini söylediler. Böyle yabancı yatırımcılar nezdinde oluşacak bir paniği de anında önlemiş oldular. Toplantıya katılan bankacılar, Merkez Bankası’nın mevcut yüzde 10 faize devam edileceğini, alt ve üst limitler olan yüzde 8 ve 12 oranlarının marjinal oranlar olduğunu, bunların kullanılmasına gerek olmadığının altını çizdiğini söylediler. Böylece yabancıların beklediği doğrultuda, tek bir politika faizi uygulanarak istikrarın korunacağı mesajını da vermiş oldular.

YAKIN ZAMANDA BEKLENMİYOR

Bankacılar, Merkez Bankası’ndan “Ekonomide ciddi yavaşlama olursa, kredi artış hızı yüzde 15’in altına inerse, o zaman da yeni faiz kararı almadan başka yöntemlerle piyasaları rahatlatma yolunu tercih edeceği” mesajını aldıklarını kaydettiler. Mevduat munzam karşılıklarına faizin bunun için gündeme geldiğini, karşılıklara faiz vererek, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kredi kartları ve tüketici kredilerine ilişkin uyguladığı şartları yumuşatarak, piyasaların rahatlatılmasının düşünüldüğünü söylediler. O nedenle Başbakan’ın sözlerinin Merkez Bankası tarafından yakın zamanda yerine getirilmeyeceği sözü de piyasalara verilmiş oldu. Aynı şekilde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da, Başbakan’ın bu sözlerinin hemen ardından “Onu Merkez Bankası yönetimi bilir” açıklaması yapmasının da, piyasalar tarafından Merkez Bankası yönetimine destek olarak algılandı.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan IMF‘den Türkiye‘ye övgü başlıklı Haberimizde Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.