Merkez Bankası dövizdeki dalgalanmaya müdahale etti.

By on Haziran 11, 2013

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada ek parasal sıkılaştırmaya başlanacağı açıklanmasının ardından dolar hızlı bir şekilde 1,90 TL’nin altına geriledi.

Merkez Bankası dövizdeki oynaklığa müdahale başlamasıyla ek parasal sıkılaştırmaya başlayacağını açıkladı. Merkez Bankası ek sıkılaştırmanın etkin ve geçici olmasının esas olduğunu belirtti. MB bu müdahaleyi daha önce yapabileceğini açıklamıştı.

Merkez’in bu açıklamasının ardından dolar 1.90 TL’nin altına inerken, döviz sepeti de 2.20 TL’nin altına geriledi. Dolar müdahalenin ardından 1,8910 TL’ye kadar geriledi.

BORSA YÜKSELİŞLE AÇILDI

Dün 76 bin 386 puandan kapatan borsa güne polisin Taksim Meydanı’na müdahalesiyle ısınan siyasi gündem etkisinde giriyor. Borsa bugün yüzde 0,86 kazançla açıldı.

BIST 100 bugüne ise hafif yükselişle başladı. BIST 100 açılışta yüzde 0,86 yükselişle 77 bin 47 puan seviyesinde bulunuyor.

Bugün sabah saatlerinde polisin Taksim Meydanı’na müdahalesiyle ısınan siyawsi gündem piyasaların yine birinci gündem maddesi.

Gün içinde açıklanacak büyüme ve cari açık rakamları yine piyasanın radarında olan veriler olacak. Başbakan Erdoğan’ın Çarşamba günü Gezi Parkı protestocularının bir kısmıyla görüşecek olması piyasaların yine beklediği gelişmelerden biri olacak.

Bu gelişmeler ışığında VOB 30 hafif yükselişle açıldı. VOB 30 açılışta 0,8000 puan artışla 95,1250 seviyesinde.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Dolar son 1,5 yılın zirvesini gördü başlıklı Haberimizde dolar, döviz ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.