MB`den hükümete açık mektup

By on Ocak 29, 2014

aTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası , yasası gereği, 2013 yılı enflasyon hedefine ulaşılamaması üzerine hükümete mektup gönderdi. 2013 yılında enflasyonun yüzde 5’lik hedefin 2.4 puan üzerinde gerçekleşmesine gerekçe olarak kurdaki ve gıda fiyatlarındaki yükselişi gösterdi. Ancak yüzde 5’lik hedefe ulaşmak için acele etmeyeceğini, bunu 1.5 yıllık zamana yayacağını bildirdi.

2013 yılı enflasyonunun yüzde 5 olan hedeften 2 puandan fazla sapması nedeniyle hükümet adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a gönderilen; Başkan Erdem Başçı ve Başkan Yardımcısı Mehmet Yörükoğlu imzalı mektupta, 2013 yılsonunda enflasyon yüzde 7,40 düzeyine ulaşarak hedefin belirgin olarak üzerinde gerçekleşmiştir. Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre; bu metin, enflasyonun hedeften sapmasının nedenleri ile hedefe ulaşmak için alınan ve alınması gereken önlemleri açıklamaktadır denildi.

2.4 PUANLIK SAPMANIN, 1.5 PUANI KURDAN

Yüzde 5’lik enflasyon hedefine ulaşılamamasının temel nedeninin yılın ikinci yasırısında döviz kurunda meydana gelen gelişmeler olduğuna dikkat çekilen mektupta, Küresel bazda para politikasına ilişkin belirsizlikler sonucunda gelişmekte olan ülke para birimlerinde gözlenen hareketlere paralel olarak Türk lirasında yaşanan değer kaybı, özellikle temel mal fiyatları kanalıyla çekirdek enflasyon üzerinde etkili olmuştur. 2013 yılında ithalatfiyatlarındaki görece ılımlı seyre rağmen, döviz kuru gelişmelerinin enflasyona etkisi yılsonu itibarıyla yaklaşık 1,5 puana ulaşmıştır denildi.

İKİNCİ ETKEN GIDA FİYATLARI

2.4 puanlık sapmanın bir diğer nedeni olarak ise gıda fiyatlarındaki yükseliş gösterildi. Yılbaşında yüzde 7 olarak varsayılan yıllık gıda enflasyonunun, yılsonunda yüzde 9,7 olarak gerçekleştiğine dikkat çekilerek, bunun enflasyondaki sapmaya katkısının 0.6 puan olduğu açıklandı.

NELER YAPTIK?

Merkez Bankası enflasyona ilişkin riskleri sınırlamak ve orta vadeli enflasyon görünümünü hedeflerle uyumlu hale getirmek için Mayıs ayı sonrasında bankalar arası piyasada oluşan faizlerin 300 baz puandan fazla artmasını sağladığını vurguladığı mektubuna şöyle devam etti:

Ayrıca sağlanan likiditenin kompozisyonu daha kısa vade ve daha büyük oranda gecelik fonlama şeklinde ayarlanmış ve böylelikle likidite politikası daha sıkı hale getirilmiştir.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Dolarda kırmızı çizgi 2,30 TL başlıklı Haberimizde Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.