Mayısın son haftasında altında yükseliş bekleniyor

By on Mayıs 26, 2013

Ulusal rezerv başkanının Kongre’de gerçekleştirdiği konuşmasında rekor teşvik önlemlerinin devam edeceği sinyalini vermesi üzerine altında son 1 ayın en yoğun alım eğilimli davranışını gösteriyorlar.

Görüşleri alınan analistler, 12 analist fiyatların önümüzdeki hafta yükselmesini beklerken, 9 analist düşüş beklediklerini ve 8 analist tarafsız olduklarını belirtti. Böylece 26 Nisan’dan bu yana yükseliş bekleyenlerin genele oranı en yüksek seviyeye çıktı. Fiyatlar, Fed’in merkez bankalarının tahvil alımlarına öncülük etmesiyle beraber ikibinsekiz yılından bu yana % 58 arttı. Külçe altın son 3 haftanın ilk haftalık yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanırken, yatırım şirketleri bu ay talebin ilk çeyrek ortalamasının iki katı üzerinde olmasını bekliyorlar.

Bazı yatırımcıların sarı metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini kaybetmesi ve gelişen ABD ekonomisinde hisselerin yükseliş kaydetmesiyle bu yıl 21 milyar dolar değerinde ve 467 ton ağırlığında ETF satışı gerçekleşti. Bernanke 22 Mayıs’ta yaptığı konuşmada faiz oranlarını artırmanın veya tahvil alımını zamanından erken kesmenin ekonomik toparlanmayı tehlikeye sokacağını belirtmişti. Fiyatların geçtiğimiz ay ayı piyasasına girmesi ve hedge fonların sarı metalin aleyhine büyük bahisler yapmasıyla beraber, fiyatlardaki düşüşler, sikke altına olan talep yükseliyor.

Altın, alternatif yatırım olarak hâlâ talep göreceği ön görülmekte. Merkez bankaları tarafından gerçekleştirilen parasal genişleme, büyük para birimlerinde bir değer kaybına yol açacaktır ve her ne kadar bu şimdi bir endişe kaynağı olmasa da eninde sonunda enflasyon endişelerini artıracaktır. Kurumsal müşteriler ETF varlıklarını sattıkları sürece, bu satışlar perakende satışa baskın gelmesi düşüncesi ağırlıklı olarakön plana çıkmaktadır.

Bir önceki haberimiz olan Altın sağ gösterip sol vuruyor! başlıklı Haberimizi de okumanızı öneririz.