Kullanmadığımız karta yılda 1 milyar lira!

By on Ağustos 12, 2013

868126_detay56 milyon kredi kartının 20 milyonu aktif olarak kullanılmıyor.

Türk halkı cüzdanında 56 milyon adet kredi kartı taşırken bunların yaklaşık yüzde 20’sini aktif olarak kullanmıyor. Ancak cüzdanda yatan ve kullanmadığı bu kartlara yılda 1 milyar lira kart parası ödüyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bankaların faiz dışı gelirlerinin yüksekliğini eleştirmeye başlaması ve bu alanın önemli kalemlerinden olan kredi kartından alınan yıllık aidatlar gündemdeki yerini koruyor. Her ne kadar bankaların kredi kartından aldığı ücretler tartışılsa da rakamlara bakıldığında bu konuda kart kullanıcılarının da bilinçli olmadığı görülüyor. Birçok tüketici cüzdanında taşıdığı ama kullanmadığı kredi kartı için her yıl kart ücreti ödemeye devam ediyor. Hem de bu hiç de azımsanacak bir rakam değil. Şöyle ki, Türkiye’de toplam 56 milyon adet kredi kartı bulunuyor. Kartların aktiflik durumuna bakıldığında ise sadece yüzde 65’inin aktif olarak kullamında olduğu görülüyor.

KULLANILMAYAN KARTA YILLIK AİDAT ÖDENİYOR

Yani Türk tüketicileri cüzdanlarında taşıdıkları 19.6 milyon adet kredi kartını aktif olarak kullanmıyor. Ancak bu kartlar için yıllık ücret ödemeye devam ediliyor. Türkiye’de kredi kartından alınan yıllık aidat kartların özelliklerine göre değişiyor. Fakat tüm kartlardan alınan aidatların ortalamasının yaklaşık 50 lira olduğu hesaplanıyor. Bu rakamdan yola çıkarak yapılacak basit bir hesaba göre, Türk tüketicisi aktif olarak kullanmadığı 19.6 milyon adet kredi kartı için yıllık yaklaşık 980 milyon lira aidat ödüyor. Bir başka ifade ile yüketicilerin, aktif olarak kullanmadıkları kartları iptal ettirmeleri durumunda yaklaşık 1 milyar liralık bir para ceplerinde kalmış olacak. Türkiye’de ortalama bir kişinin cüzdanında 2 kredi kartı olduğu hesaplanıyor. Bu rakam tabii ki ortalamayı yansıtıyor. Aktif olarak kullanılmayan kartların daha çok cüzdanında 2’den fazla kredi kartı taşıyan kişilerde olduğu belirtiliyor.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Beklenen kararlar açıklandı! başlıklı Haberimizde Dış Ülkeler, Faiz ve finans konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.